Czesława Urszula Tarnawska

Pseudonim:
"Nina"
Data urodzenia:
1928-07-13
Data śmierci:
2024-02-28
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Tadeusz - Stefania
Wykształcenie do 1944 r.:
W Warszawie uczęszczała do szkoły powszechnej przy ulicy Elektoralnej 2. Tam ukończyła siódmą klasę szkoły powszechnej, jednocześnie przerabiając konspiracyjnie w trakcie siódmej klasy kurs pierwszej klasy gimnazjum. Była uczennicą gimnazjum imienia Narcyzy Żmichowskiej, która w okresie okupacji niemieckiej działała oficjalnie jako szkoła bieliźniarska.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, Plac Żelaznej Bramy
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) - Oddział "Barry"; ochotniczka od 5.08.1944
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną - uciekła z transportu.
Nazwisko po mężu:
Czesława Sielska
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2021)
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła w nocy z 27 na 28 lutego 2024.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec był zawodowym wojskowym pełniącym służbę w 1. Dywizji Żandarmerii jako podoficer kancelaryjny, a następnie w Dęblinie. Brał również udział w III powstaniu śląskim w 1921 roku. Według informacji p. Czesławy Sielskiej jej ojciec był zaangażowany w konspirację, był w organizacji „Obrońcy Polski”, ZWZ i AK. W ramach AK współuczestniczył w organizowaniu plutonu żandarmerii „Mokotów” w Warszawie jako zastępca dowódcy plutonu o pseudonimie „Maks”. W latach 1941–1944 był w grupie informacyjnej organizacji „Muszkieter”, następnie w oddziałach wywiadowczo-obronnych komendy głównej AK, o pseudonimie „Maks” Kryptonim A2. Ponadto w latach 1943–1944 był opiekunem społecznym XII rejonu miasta stołecznego Warszawy pod pseudonimem „Klon”. Zorganizował tajna sieć opiekuńczą dla niesienia pomocy rodzinom, których członkowie, jedyni żywiciele, zostali przez Niemców rozstrzelani, osadzeni w obozach lub więzieniach za działalność niepodległościową" Według informacji rodzinnych uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, być może na Mokotowie w ramach "Baszty", ale szczegóły nie są znane. Po Powstaniu znalazł się w obozie, wyzwolony przez Amerykanów (w Mülheim). Matka i siostra Czesławy zostały wygnane przez Niemców 7 sierpnia 1944 z piwnic ich domu przy placu Żelaznej Bramy, a dom został podpalony miotaczami płomieni. Stefania Tarnawska wraz z córką po wypędzeniu z Warszawy do tarły do Gołąbek, gdzie pracowały w ogrodnictwie u p. Bartosiewicza.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne p. Czesławy Sielskiej z d. Tarnawskiej ps. Nina. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Czesława Urszula Tarnawska - Sielska ps."Nina". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - zbiór WIEPW

Czesława Urszula Tarnawska - Sielska ps."Nina". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - zbiór WIEPW

Czesława Urszula Tarnawska  "Nina" na fotografii wykonanej w czasie Powstania Warszawskiego w Śródmieściu przy ulicy Zgoda 9.   Powiększony fragment szerszego ujęcia. Ze zbiorów prywatnych p. Czesławy Sielskiej ps. Nina

Czesława Urszula Tarnawska "Nina" na fotografii wykonanej w czasie Powstania Warszawskiego w Śródmieściu przy ulicy Zgoda 9. Powiększony fragment szerszego ujęcia. Ze zbiorów prywatnych p. Czesławy Sielskiej ps. Nina

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego wykonana we wrześniu 1944   w Śródmieściu Północnym przed kwaterą oddziału na ul. Zgoda 9 róg Złotej. Widoczni na zdjęciu: w górnym rzędzie od lewej: 1) komendantka plutonu łączniczek ppor. Irena Halicka (z d. Ratyńska) „Grażyna”, przed nią u dołu Czesława Tarnawska (po wojnie Sielska) „Nina”, obok „Niny” oznaczona nr 2)  Barbara Lewandowska „Wirta”, „Mała Basia” (1929-2019), na prawo: 3) sierż. Józef  Kupijaj „Zdzich”(ur.1916), 4) Maria Rudzińska (po m. Kowalewska) „Marysia”(1924-2003),  5) Kazimierz Kordowiecki „Lew” (ur. 1910). Poniżej stroją: pierwszy z prawej: (7) „Wiesław” (NN, mąż Basi oznaczonej na zdjęciu nr 10), Halina Potrzebowska-Jurasz „Maria” (trzyma w rękach maskotkę lub zwierzątko), 8) „Konrad” (NN), 9) Amelia Mandowska „Ama”, „Maria” (1912-1989), w konspiracji  w Oddziale II (Informacyjno-Wywiadowczym) w Wydziale Legalizacji  ("Agaton"). Z numerem 10 pierwsza z lewej strony stoi Basia, żona „Wiesława”, łączniczka z plutonu „Grażyny” (Ireny Halickiej). Nazwiska Basi i Wiesława nie podano. W tle widoczny „Dom Pod Orłami”  - budynek Banku Towarzystw Spółdzielczych u zbiegu ulic Zgoda i Jasnej. Fot. ze zbiorów prywatnych p. Czesławy Sielskiej ps. Nina, identyfikacji osób na zdjęciu dokonała p. Czesława Sielska.

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego wykonana we wrześniu 1944 w Śródmieściu Północnym przed kwaterą oddziału na ul. Zgoda 9 róg Złotej. Widoczni na zdjęciu: w górnym rzędzie od lewej: 1) komendantka plutonu łączniczek ppor. Irena Halicka (z d. Ratyńska) „Grażyna”, przed nią u dołu Czesława Tarnawska (po wojnie Sielska) „Nina”, obok „Niny” oznaczona nr 2) Barbara Lewandowska „Wirta”, „Mała Basia” (1929-2019), na prawo: 3) sierż. Józef Kupijaj „Zdzich”(ur.1916), 4) Maria Rudzińska (po m. Kowalewska) „Marysia”(1924-2003), 5) Kazimierz Kordowiecki „Lew” (ur. 1910). Poniżej stroją: pierwszy z prawej: (7) „Wiesław” (NN, mąż Basi oznaczonej na zdjęciu nr 10), Halina Potrzebowska-Jurasz „Maria” (trzyma w rękach maskotkę lub zwierzątko), 8) „Konrad” (NN), 9) Amelia Mandowska „Ama”, „Maria” (1912-1989), w konspiracji w Oddziale II (Informacyjno-Wywiadowczym) w Wydziale Legalizacji ("Agaton"). Z numerem 10 pierwsza z lewej strony stoi Basia, żona „Wiesława”, łączniczka z plutonu „Grażyny” (Ireny Halickiej). Nazwiska Basi i Wiesława nie podano. W tle widoczny „Dom Pod Orłami” - budynek Banku Towarzystw Spółdzielczych u zbiegu ulic Zgoda i Jasnej. Fot. ze zbiorów prywatnych p. Czesławy Sielskiej ps. Nina, identyfikacji osób na zdjęciu dokonała p. Czesława Sielska.

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego ze zbiorów prywatnych p. Czesławy Sielskiej ps. Nina.

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego ze zbiorów prywatnych p. Czesławy Sielskiej ps. Nina.

Nasz newsletter