Pseudonim:
"Dębski"
Data urodzenia:
1928-08-07
Data śmierci:
1996-02-27
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Maria z domu Olszewska
Pseudonimy:
"Dębski Karol", "Tatar"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 1. kompania - II pluton "Bończy"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny 06.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel
Numer jeniecki:
223679
Miejsce śmierci:
Englewood, USA
Informacje dodatkowe:
Pierwsze lata życia spędził w Płocku, gdzie był uczniem tamtejszej szkoły podstawowej. Od wybuchu II wojny światowej był wraz z rodziną wielokrotnie przesiedlany. W 1940 r. został zabrany do Działdowa do obozu dla polskich dzieci przeznaczonych na wywóz do Niemiec i germanizację. Po rozwiązaniu obozu spowodowanym wybuchem tyfusu dołączył do rodziny w Warszawie. W 1944 roku uczeń Szkoły Handlowej w Warszawie (pod dyrekcją Józefa Chromika). W Powstaniu Warszawskim jako kapral rezerwowy piechoty o pseudonimach "Dębski Karol", "Tatar". Ranny we wrześniu 1944 r. (sparaliżowana lewa noga), wzięty przez Niemców do niewoli został wywieziony do obozu jeńców wojennych X-B Sandbostel. Wyzwolony z obozu w 1945 r. oddany był pod opiekę II Korpusu, z którym w 1946 dotarł do Anglii. Przez rok przebywał w szpitalu w Bristol, gdzie dwukrotnie operowano mu nogę. Ukończył Polish College for Boys w Thetford i w 1947 r. zaczął pracować i uczyć się zawodu w hotelu Cavendish, gdzie po pięciu latach otrzymał tytuł "Chef de Cuisine". W latach 1955-1967 był członkiem "London Academy of Chefs de Cuisine" i wykładowcą w Hollings College w Manchester. W roku 1968 wyemigrował do USA, gdzie kolejno był organizatorem , nauczycielem i inspektorem gastronomiczno-hotelarskiego szkolnictwa zawodowego, wykładowcą w Cornell University w Ithaca w stanie New York, dyrektorem, konsultantem dla Hospitality Industry (kluby country, restauracje). Był członkiem "Club Managers Association of America". W 1978 r. wrócił na stałe do Polski. W 1993 r. poważnie zachorował. Wyjechał leczyć się do USA, gdzie zmarł
Nazwisko w dokumentach powojennych:
Czesław (Chester) Konicki
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie wykonane około roku 1938. Czesław z rodzicami  - Marią i Józefem Konickimi.  Fot. Marta Konicki - archiwum rodzinne.

Zdjęcie wykonane około roku 1938. Czesław z rodzicami - Marią i Józefem Konickimi. Fot. Marta Konicki - archiwum rodzinne.

Nasz newsletter