Pseudonim:
"Klub"
Data urodzenia:
1917-05-27
Data śmierci:
1944-08-27
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 152 Miejsce: 10
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Wilkowice powiat Włocławek
Imiona rodziców:
Jan - Stanisława
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - II Oddział (Informacyjno-wywiadowczy) - Oddział Bojowy Kontrwywiadu AK ("Wapiennik" - "993 / W" - "Wykonawczy" - późniejsza kompania "Zemsta" batalionu "Pięść")
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa - Nowe Bródno, ul. Baryczków 11 m. 5
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - 1. kompania "Zemsta
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto ... - Śródmieście
Odniesione rany :
Postrzał głowy
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran - Szpital w gmachu PKO
Miejsce pochówku :
Pochowany u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Jasnej (w zapisach PCK - PKO, przy chodniku). We wrześniu 1945 r. ekshumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Uwagi - data śmierci:
Różne źródła i opracowania podają rozbieżne informacje dotyczące daty i miejsca śmierci plut. Czesława Czapskiego: w książce „Przeciw konfidentom i czołgom: Oddział 993/W Kontrwywiadu Komendy Głównej AK i batalion AK ”Pięść„ w konspiracji i Powstaniu Warszawskim 1944 roku” (autorzy: Juliusz Kulesza, Robert Bielecki) jako miejsce śmierci Czesława wymieniana jest Wola - 5 sierpnia 1944 r. Z kolei Stanisław Podlewski w książce „Wolność krzyżami się znaczy" podaje, że plut. Czapski poległ już w pierwszym dniu Powstania u zbiegu ulic Leszno i Żelaznej w czasie drogi na miejsce zbiórki oddziału na Cmentarz Ewangelicki. Trzecie źródło - najbardziej wiarygodne - Polski Czerwony Krzyż wskazuje datę śmierci 27.08.1944 - szpital w gmachu PKO przy ul. Jasnej, przyczyna zgonu - śmierć w wyniku postrzału głowy. Podstawa - Lista strat 3062 - lista poległych w Warszawie ... Lista strat 3325 - księga chorych i depozytów szpitala PKO w Warszawie, Lista strat 3844 - protokoły ekshumacyjne z rejonu ul. Jasnej i Świętokrzyskiej / Dział Grobownictwa Biura Informacji i Poszukiwań PCK. W zapisach PCK pojawia się również informacja, że zwłoki zabrała siostra, Eugenia Czapska.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka, ZCK - Księga Pochowań , nr. ewid. 1434 - 1553/1945; archiwum rodzinne
Czesław Czapski Pseudonim: "Klub" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Czesław Czapski ps. "Klub". Fot. z archiwum rodzinnego

Czesław Czapski ps. "Klub". Fot. z archiwum rodzinnego

Fot. z archiwum rodzinnego

Fot. z archiwum rodzinnego

Fot. z archiwum rodzinnego

Fot. z archiwum rodzinnego

Nasz newsletter