Data urodzenia:
1914-11-09
Miejsce urodzenia:
Byteń w pobliżu Słonimia (obecnie Białoruś)
Działalność do 1939 roku:
Od 1938 r. mieszkała w Warszawie. W 1939 była delegatką na 21. Światowy Kongres Syjonistyczny w Genewie.
Okres okupacji niemieckiej:
Początkowy okres wojny spędziła w Kowlu i Lwowie, by w styczniu 1940 powrócić do Warszawy. Znalazłszy się w getcie warszawskim, wraz z mężem Icchakiem Cukiermanem aktywnie włączyła się w organizację struktur oporu, inicjując powstanie Bloku Antyfaszystowskiego. 10 maja 1943 wraz z grupą żydowskich bojowników, w tym z Markiem Edelmanem, przedostała się kanałami na stronę "aryjską" wychodząc włazem przy ul. Prostej.
Oddział:
AL (Armia Ludowa) - pluton ŻOB (?)
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu Warszawskim Cywią Lubetkin wraz z grupą powstańców (m.in. Markiem Edelmanem i kilkoma przyjaciółmi) ukrywała się na Żoliborzu w willi przy ul. Promyka 43. W połowie listopada (gdy po sześciu tygodniach zabrakło im wody i żywności), zdecydowali się opuścić zburzoną Warszawę. Wywiezieni z miasta przez przyjaciół z AK trafili do obozu w Pruszkowie, gdzie pracowała doktor Margolis (matka przyszłej żony Edelmana), a następnie do szpitala na Boernerowie. Zamieszkali w Grodzisku Mazowieckim. Tam zastało ich wyzwolenie.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny wraz z mężem Icchakiem Cukiermanem wyjechała do Izraela.
Informacje dodatkowe:
Członek dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka dwóch Powstań -w getcie warszawskim (1943), a następnie w Powstaniu Warszawskim w sierpniu 1944 r.