Data urodzenia:
1904-07-19
Miejsce urodzenia:
Warta koło Sieradza
Wykształcenie:
Ukończył studia chemiczne w 1930 r. na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w 1933 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1940 roku pod pseudonimem „Ochocki” wstępuje do Tajnej Organizacji Wojskowej, włączonej później do Armii Krajowej. W laboratorium uniwersyteckim i różnych improwizowanych pracowniach gromadzi niezbędne chemikalia, produkuje materiały wybuchowe, zapalniki, granaty i trucizny. Jest podwładnym Józefa Skarżyńskiego (pseudonim „Jerzy”), odtąd swego współpracownika i przyjaciela.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław"
Odznaczenia i awanse:
Awansowany do stopnia podporucznika, a następnie porucznika. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracował w Katedrze Chemii Ogólnej i Fizjologicznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie po reorganizacji i utworzeniu w 1952 r. Akademii Medycznej został kierownikiem katedry. Funkcję tę pełnił do 1974 r.
Informacje dodatkowe:
Absolwent Gimnazjum im. Hugo Kołłątaja w Krotoszynie. Jako chemik pod ps. "Ochocki" brał udział w organizacji produkcji materiałów wybuchowych i pracował w laboratorium chemicznym przy zgrupowaniu Radosław, gdzie konstruował granaty „filipinki". Walczył na Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie. Był autorem wielu podręczników, a także poczytnych książek popularnonaukowych: "Głód utajony", "Z tajemnic biochemii", "Chemia i życie".
Bronisław Filipowicz był także członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, a w latach 1961-1963 jego prezesem. Członek brytyjskiego Biochemical Society. Po wojnie odznaczony m.in. Krzyżem
Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem
Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Partyzanckim.