Pseudonim:
"Szlak"
Data urodzenia:
1915-09-02
Data śmierci:
1992-05-25
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Góra Kalwaria
Imiona rodziców:
Wojciech - Katarzyna z domu Białek
Służba wojskowa do 1939:
W 1933 r. wstąpił ochotniczo do 1. pułku lotniczego na Okęciu
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 19329 przydzielony do szkolnej eskadry 1. Pułku Lotniczego. Nie brał udziału w walkach.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 r. wprowadzony przez "Kosa" - Jana Białka. Początkowo w KOP (Komenda Obrońców Polski), a następnie w ZWZ (Związek Walki Zbrojnej). Po wsypie w 1941 r. zmuszony do ukrywania się. Od połowy 1942 r. w oddziale 9993/W (Oddział Bojowy Kontrwywiadu K-dy Gł. AK) - był jednym z pierwszych żołnierzy oddziału - wprowadzony przez "Zadrę". Początkowo w patrolu bojowym "Zadry", potem sam dowódca patrolu złożonego z jego braci: Leona ps. "Doktór" i Stanisława ps. "Burza". W 1943 r. ukończył konspiracyjną Szkołę Podoficerów Piechoty. W latach 1942-1944 uczestniczył w akcjach bojowych: "Leszcz", Kwieciński, "Europejska", Rżewicz, Durrfeld, Heller, odbicie więźniów z Mokotowa, Kwaśniewscy, Kudryński, "Kotara", Uchmański, Zajączkowski, Kronenberg, Ukraińcy, Kalksteinowie, Świerczewski.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - 1. kompania "Zemsta"
Szlak bojowy:
Wola - Powiśle - Stare Miasto (szpitale).
Odniesione rany:
Ciężko ranny 2.08.1944 r. na ul. Bednarskiej w czasie brawurowej akcji uwolnienia grupy cywilów prowadzonych na egzekucję. Rana wyeliminowała go z dalszej walki. Przez cały sierpień leczony w szpitalach - w kamienicy ks. Mazowieckich i klasztorze oo. dominikanów.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W tym samym oddziale walczyli jego bracia: Stanisław ps. "Burza" i Leon ps. "Doktur" - poległ 1.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powiśla wyszedł z ludnością cywilną do obozu w Pruszkowie (Dulag 121), skąd został wywieziony pod Piotrków.
Losy po wojnie:
Ukończył technikum elektryczne, pracował w Radiokomitecie jako kierownik magazynu technicznego. Od 1979 na emeryturze. Mieszkał w Marysinie Wawerskim.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy (22.08.1944), Krzyż Walecznych - trzykrotnie
Miejsce śmierci:
Marysin Wawerski - pochowany w kwaterze 11 B, rząd 3, miejsce 42, na miejscowym cmentarzu katolickim przy ul. Korkowej 152.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter