Pseudonim:
"Gryf"
Data urodzenia:
1921-06-17
Data śmierci:
1998-11-02
Funkcja:
adiutant szefa sztabu batalionu
Stopień:
podporucznik
Pseudonimy:
"Gryf", "Danek"
Miejsce urodzenia:
Brześć Kujawski
Imiona rodziców:
Józef - Helena Mathies
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Dywizjon 1806.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton por. "Motyla". Na koncentrację przybył z por. "Motylem" zostając jego adiutantem.
Odniesione rany:
Ranny w dniu 5 sierpnia, w trakcie ataku na pozycje niemieckie przy Płockiej i 28 sierpnia 1944, w wyniku nalotu niemieckiego na Mławską 3 (nalot przeżył razem z mjr. "Witoldem" i por. "Motylem"), 5 i Franciszkańską 12.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Śródmieście - Czerniaków
Odznaczenia:
Przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych przez dowódcę batalionu "Czata 49" mjr. "Witolda" Runge - "Wnioski odznaczeniowe. 4.09.1944 r. Warszawa, m.p". pozycja 39, uzasadnienie: "Wyróżnił się bezprzykładną dzielnością w czasie natarcia na Płockiej gdzie mimo odniesionej rany pozostał w oddziale". Tego samego dnia wnioski zaaprobował dowódca zgrupowania ppłk. "Radosław"
Awanse:
Przedstawiony do awansu na podporucznika przez dowódcę batalionu mjr. "Witolda" Runge - "Wnioski awansowe na stopnie podporucznika. Zgrupowanie Radosław, Czata 49. M.P. 4.9.1944". Wniosek tego samego dnia zaakceptowany przez dowódcę zgrupowania ppłk. "Radosława" z jego adnotacją: "Przedstawiam, z tem, że wymienieni w walkach wykazali wysokie walory D-cze. 4/9 44 - Radosław - ppłk" (pisownia zgodna z oryginałem)
Losy po wyzwoleniu:
Służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Publikacje:
B. Nowożycki, Batalion Armii Krajowej "Czata 49" w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 2008, s. 163
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

ppor. Bohdan Jaxa-Dębicki "Gryf". Fotografia wykonana po wyzwoleniu, widoczny mundur Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Fot. udostępnił p. Waldemar Białobrzeg

ppor. Bohdan Jaxa-Dębicki "Gryf". Fotografia wykonana po wyzwoleniu, widoczny mundur Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Fot. udostępnił p. Waldemar Białobrzeg

Rewers z opisem. Fot. udostępnił p. Waldemar Białobrzeg

Rewers z opisem. Fot. udostępnił p. Waldemar Białobrzeg

Nasz newsletter