Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 133 Miejsce: 6
Stopień:
kapral podchorąży
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza. W maju 1944 r. uzyskał maturę na tajnych kompletach
Udział w konspiracji 1939-1944:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 225. Wprowadzony do konspiracji w 1942 roku przez kolegę Wacława Glutha-Nowowiejskiego. 2 lutego 1944 r. w czasie przygotowań do akcji likwidacyjnej na ulicach Żoliborza Bogdan Broniowski został ujęty przez policję niemiecką wraz z dwoma kolegami z plutonu 225: "Wackiem” (Wacław Gluth-Nowowiejski) i "Krystynem” (Krystyn Plewko). Przewiezieni do siedziby Schutzpolizei "Nordwache” (Chłodna róg Żelaznej), a następnie do siedziby Gestapo w al. Szucha, dzięki niezwykle szczęśliwemu zbiegowi okoliczności po krótkim przesłuchaniu zostali wieczorem tego samego dnia zwolnieni.
Adres przed Powstaniem:
Mieszkał na warszawskim Żoliborzu - osiedle oficerskie przy ul. Balonowej
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 225
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w czasie natarcia na Dworzec Gdański.
Informacje dodatkowe:
Syn Stefana Broniowskiego (1894-1958) - pułkownika dyplomowanego piechoty Wojska Polskiego, oficera 5 Pułku Piechoty Legionów, dowódcy 16 Pułku Piechoty w Tarnowie. W końcu lat 30. płk Stefan Broniowski został dowódcą piechoty dywizyjnej 28 Dywizji Piechoty w Warszawie (do 8.09.1939). W czasie kampanii wrześniowej dowodził przejściowo 28 DP do 16.09.1939. Następnie znalazł się w niewoli niemieckiej.
O losach "Bogdana" - notatka przyjaciela z czasów szkoły i konspiracji - Krystyna Plewko ps. "Krystyn":
"W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego pluton 225, którego żołnierzem w konspiracji był kpr. pchor. Bogdan Broniowski "Bogdan" wchodził w skład żoliborskiego Zgrupowania „Żmija” Armii Krajowej. Bojowym zadaniem tego plutonu było zaatakowanie i zdobycie koszarów Wermachtu mieszczących się w budynku „Szkoły Gazowej” przy ulicy Gdańskiej 2 na Marymoncie. Pluton ten w drodze od miejsca koncentracji w pobliżu Placu Wilsona do celu ataku kilkukrotnie napotkał czołgi i żołnierzy nieprzyjaciela. Do ataku na obiekt na szczęście nie doszło, gdyż załoga niemiecka została bardzo wzmocniona. Na rozkaz dowództwa część oddziałów, w tym pluton 225 w nocy z 1 na 2 sierpnia przemieszczał się w kierunku Puszczy Kampinoskiej. Dopiero po kilku dniach, w których były starcia z Niemcami, odziały dotarły przez Hornówek do miejsca docelowego, w którym w nocy z 9 na 10 lub 10 na 11 sierpnia odebrano bogaty zrzut powietrzny broni, której część trafiła do rąk żołnierzy plutonu 225. W nocy z 15 na 16 sierpnia pluton 225 wraz z innymi oddziałami powrócił z Kampinosu na Żoliborz, by następnie brać udział w nocnych atakach, 20 na 21 i 21 na 22 sierpnia na Dworzec Gdański. Podczas tego ostatniego ataku Bogdan Broniowski poległ."