Pseudonim:
"Dan"
Data urodzenia:
1922-01-04
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Eugenia
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon - zgrupowanie 690 - pluton 693
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon - zgrupowanie 690 - pluton 693
Szlak bojowy:
Praga
"Przyśniła się dzieciom Polska":
W sierpniu 1944 r. komendant 3 Rejonu VI Obwodu AK Praga - mjr Tadeusza Schollenberger ps. "Rakowski" ogłosił konkurs poetycki z okazji zbliżającego się Święta Żołnierza (15.08). W konkursie tym mogli wziąć udział wszyscy żołnierze 3 Rejonu, którzy napisali utwór poetycki. Warunek był jeden - musiał on dotyczyć tematyki powstańczej. Na czele jury oceniającego wiersze, które wpłynęły na konkurs stanął mjr Zygmunt Bargiel ps. "Zygmunt" - zastępca komendanta 3 Rejonu. Pierwszą nagrodę - pistolet "Steyr" otrzymał autor wiesza "1 sierpnia 1944" ps. Ultor 693" (strz. Jerzy Korszyński vel. Zbigniew Hegenbart), drugą nagrodę - pistolet maszynowy Mauser przyznano autorowi wiersza pod ps. "Dan 693" (Bogusław Podgórski). Trzecia nagroda - 5 granatów ręcznych przypadła autorowi wiersza "Żołnierzom 693 Zgrupowania" podpisanemu "Eug. J". Nazwiska tego laureata nie udało się ustalić. Wszystkie utwory zostały zebrane w tomiku "Placówka" wydanym na przebitkach maszynopisowych. W 2015 roku wiersze te wykorzystano jako teksty utworów w albumie "Placówka'44" wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania.
    "Przyśniła się dzieciom Polska czekana przez tyle lat, do której modlił się ojciec, za którą umierał dziad. Przyśniła się dzieciom Polska w purpurze żołnierskiej krwi - szła z pola bitym gościńcem, szła i pukała do drzwi. I poszli chłopcy w okopy Przypadli Polsce do nóg Będą walczyli za Sprawę "Tak nam dopomóż Bóg!"
Uwagi:
Wiersz 'Dana 693" w dużej mierze nawiązuje do utworu Edwarda Słońskiego o tym samym tytule (1872-1926)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter