Data urodzenia:
1931-04-18
Miejsce urodzenia:
Baranowicze woj. nowogródzkie (II RP)
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły powszechnej oraz tajnych kursów z zakresu historii, geografii i łaciny. Zajęcia odbywały się przy ul. Kruczej.
Okres okupacji niemieckiej :
Po zajęciu Pińska przez sowietów dnia 18.09.1939 roku przedostał się wraz z matką i młodszym bratem do Warszawy (listopad 1939 r.), drogą przez "zieloną granicę" w Zarębach Kościelnych koło Małkini. W Warszawie odnaleźli się z ojcem Zygmuntem, który po aresztowaniu grupy oficerów i pracowników PKU przez sowietów zbiegł z konwoju w Kamieniu Koszyrskim (w obwodzie wołyńskim). Rodzina zamieszkała początkowo w wynajętym mieszkaniu przy ul. Wilczej 24.
Udział w konspiracji 1939-1944 :
Armia Krajowa - POS „Jerzyki” (Powstańcze Oddziały Specjalne) - od 1940 roku do 7 sierpnia 1944 pełnił funkcję łącznika Komendanta Okręgu Nr Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki„. Do konspiracji wprowadzony przez ojca, Zygmunta Sabiłło. W czasie wojny odbył szkolenia wojskowe w lasach koło Otwocka, gdzie odbywały się zajęcia tajnej podchorążówki prowadzone przez Ludwika Kotowskiego ”Ludwika".
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Ogrodowa 24 (?)
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
ul. Ciepła
Oddział:
Armia Krajowa - POS „Jerzyki” (Powstańcze Oddziały Specjalne) - poczet łączników. Do jego zadań należało przenoszenie rozkazów, meldunków oraz wyposażenia wojskowego. Następnie Baon Dyspozycyjny Komendy Głównej AK - Śródmieście, dowódca Edward Kotłubej „Wicher".
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście. Odcięty od oddziału na Woli w nocy 7 sierpnia 1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyprowadzony z Warszawy z ludnością Woli drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). Wywieziony do Niemiec.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego ojciec
Zygmunt „Łabędź”, „Lechita" walczył na Starym Mieście (POS"Jerzyki", następnie w kompanii "Barry")
Odznaczenia:
Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
Losy po wojnie:
Mieszka w Rumi.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, materiały z archiwum rodzinnego p. Bogumiła Sabiłło, w tym zaświadczenie weryfikacyjne Komisji Likwidacyjnej Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki„ z 10.01.1946, zaświadczenie tymczasowe nr 93/1 wystawione przez Komisję Weryfikacyjną Byłych Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”, dokument datowany na 29.11.1957,
oświadczenie świadka dla ZBoWiD - Ludwika Muraszko „Lucyna";
Bogumił Zygmunt Sabiłło - wspomnienia (2021). Kopie dokumentów w zasobie materiałów do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta. Baza straty.pl - dane Polskiego Czerwonego Krzyża (wykaz dzieci, które po wojnie powróciły z Niemiec do Polski), International Tracing Service (ITS) in Bad Arolsen - „Sabillo Bogumil”.