Pseudonim:
"Ren"
Data urodzenia:
1926-11-29
Data śmierci:
1954-08-05
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Wiktor - Julia z domu Kaczyńska
Wykształcenie:
Szkołę powszechną i I klasę gimnazjum ukończył w Toruniu. Wysiedlony w 1939 r., z matką i bratem przeniósł się do Warszawy, gdzie na tajnych kompletach ukończył gimnazjum.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1942 r. żołnierz Armii Krajowej, jego przydział nie jest znany.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, zamieszkał w Zalesiu Górnym
Losy po wojnie:
W 1945 r. powrócił do Torunia; złożył dużą maturę, a w październiku rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Naukę kontynuował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Jednocześnie pracował jako instruktor TPPR we Wrocławiu. W 1950 r. nielegalnie przedostał się na Zachód. Przebywał w obozach dla uchodźców w Niemczech i Austrii, nawiązał kontakty z polskimi środowiskami emigracyjnymi oraz wywiadami brytyjskim i amerykańskim. Z zadaniami wywiadowczymi wraz z Włodzimierzem Turskim w grudniu 1950 r. przez Czechosłowację powrócił do Polski. Przywiózł m.in. 150 egzemplarzy broszury "Dziura w żelaznej kurtynie", którą następnie rozesłał pocztą do polskich adresatów. 1950-1951 wraz z Turskim jeszcze pięciokrotnie w rejonie Śnieżki nielegalnie przekraczał granicę polsko-czechosłowacką. Każdorazowo przywoził ulotki antykomunistyczne, rozsyłane następnie pocztą w Polsce i Czechosłowacji. 11.04.1951 r. przy przekraczaniu granicy polsko-czechosłowackiej zatrzymano towarzyszących mu Turskiego i Kornelię Zawuską, Bogdan Komorowski zdołał uciec i dostać się do Austrii. 11.10.1952 r. przez Niemcy i NRD, w okolicach m. Forst przekroczył granicę polsko-niemiecką. Zamieszkał we Wrocławiu, zorganizował skrzynki kontaktowe - zwerbował do współpracy kilka osób. Używał pseudonimu "Ren”. 8.12.1952 r., ostrzeliwując się, zdołał wyrwać się z zasadzki zorganizowanej przez WUBP we Wrocławiu. 3.01.1953 r. aresztowany we Wrocławiu. WSR w Warszawie 24.12.1953 r. skazał go na karę śmierci. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Stracony w więzieniu mokotowskim.
Informacje dodatkowe:
Jego ojciec, Wiktor (ur. 1887), w sierpniu 1952 r. zmarł w więzieniu we Wrocławiu w niewyjaśnionych okolicznościach, a brat, Jerzy (ur. 1923), został stracony 15.04.1952 r. w więzieniu wrocławskim.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter