Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1917-01-03
Data śmierci:
-
Funkcja:
lekarz
Miejsce urodzenia:
Krotoszyn
Imiona rodziców:
Stefan - Julia z domu Markwitz
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1934 r. zdał maturę w Krotoszynie. W latach 1934-1939 studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. W lutym 1940 r. zagrożony wcieleniem do armii niemieckiej uciekł do Warszawy. Do 1.05.1940 r. zdał wszystkie egzaminy dyplomowe po piątym roku, na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Praca w latach okupacji niemieckiej:
Przez kilka miesięcy pracował jako kierownik kolumny dezynfekcyjnej przy X Ośrodku Zdrowia na Żoliborzu; w 1942 zatrudniony jako lekarz wolontariusz pracował w Zakładzie Położniczo-Ginekologicznym im. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej 2a na Powiślu. W 1943 r. pracował jako lekarz Ubezpieczalni Społecznej w rejonie Warszawa-Praga.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa Bojowa "Krybar" - Szpital Polowy ul. Karowa 2a.
Szlak bojowy:
Powiśle. 1.08.1944 r. jako ochotnik zgłosił się do szpitala przy ul. Karowej 2a. Po zajęciu szpitala przez Niemców opiekował się wraz pozostałym personelem chorymi, odbierał porody.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - 23.08.1944 r. wraz z mężczyznami wyprowadzony ze szpitala na pl. Piłsudskiego, stamtąd następnego dnia przez kościół św. Wojciecha i Dworzec Zachodni dotarł do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121).
Losy po wojnie:
25.03.1946 r. w Poznaniu otrzymał dyplom lekarza.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter