Pseudonim:
"Kondek", "Aniela"
Data urodzenia:
1922-08-22
Imiona rodziców:
Konrad - Janina
Adres zamieszkania przed wojną:
Warszawa, ul. Leszno 115
Oddział:
Polska Armia Ludowa (PAL). 3 sierpnia wraz z Haliną Krystyną Goldberg (nazwisko konspiracyjne: Krystyna Tymińska) dotarli na ulicę Boduena w Śródmieściu, gdzie stacjonował sztab główny Polskiej Armii Ludowej i przyłączyli się do Powstania; wraz z nimi Konrad Świerczyński senior. Wszyscy troje weszli następnie w skład Brygady Syndykalistycznej (uformowanej 2 września m.in. z ocalałych żołnierzy 104 kompanii ZSP), która operacyjnie podporządkowana była PAL, politycznie natomiast Syndykalistycznemu Porozumieniu Powstańczemu. Kwatera brygady mieściła się w kinie „Imperial” przy ul. Marszałkowskiej 56.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po wojnie:
Po wojnie był redaktorem naczelnym miesięcznika "Głos Samorządu", a następnie tygodnika "Rolnik Spółdzielca". W 1972 r. otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, jednak po odbiór nagrody mógł się udać dopiero 9 lat później. W 1989 r. Bernard Konrad Świerczyński spisał swoje wspomnienia. Ukazały się one w 2 książkach wydanych już po jego śmierci: "Szmugiel na wagę życia" (Wydawnictwo Meritum, 2015) oraz "Przemytnicy życia" (Ośrodek Karta, 2018).
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera A 2, rząd 13, grób 10.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojcem był Konrad Świerczyński ps. Wicek, działacz Anarchistycznej Federacji Polski oraz Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich, który pracował jako szewc, a następnie prowadził księgarnię na Kercelaku. W czasie Powstanie Warszawskiego, Konrad Świerczyński walczył w szeregach Brygady Syndykalistycznej oraz był adiutantem generała Juliana Skokowskiego. Matka Bernarda, Janina Świerczyńska zginęła z rąk Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie ożenił się z Haliną Krystyną Goldberg (nazwisko konspiracyjne: Krystyna Tymińska), ocalałą z Zagłady, uczestniczką Powstania Warszawskiego, łączniczką PAL i Brygady Syndykalistycznej.
Literatura:
Bernard Konrad Świerczyński, Szmugiel na wagę życia, MERITUM, 2015, ISBN 978-83-941706-0-8.