Pseudonim:
"Iza"
Data urodzenia:
1922-05-01
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 74 Miejsce: 65
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wacław - Jadwiga
Wykształcenie do 1944 r. :
Przed wojną uczennica Gimnazjum im.Królowej Jadwigi w Toruniu. Maturę uzyskała w 1940 roku na tajnych kompletach gimnazjum im. Anny Wazówny w Warszawie, następnie rozpoczęła tajne studia na SGH
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - III batalion
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Nowogrodzka 42 m.23
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
1.08.1944 stawiła się na punkt koncentracji kompanii "Maria" w al. Krakowskiej 175.
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - III batalion, przydzielona do kompanii "Maria" 7 pp.
Szlak bojowy:
Okęcie - Ochota
Okoliczności śmierci:
Poległa wraz z innym sanitariuszkami w al. Krakowskiej 175 podczas próby wydostania się z oblężonego budynku.
Miejsce pochówku:
Ekshumowana z Okęcia k/Fortu, na Cmentarz Wojskowy na Powązkach - grób rodzinny Wacława i Jadwigi Zdzienickich oraz ich córek, Barbary ps. "Iza" i Zofii Zdzienickiej - Laskowskiej.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum środ. Garłuch, archiwum rodzinne p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn. Zdjęcie mogiły udostępniła p. Magdalena Ciok. Baza straty.pl: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy Sygnatura: I Zg 2471/46/655/1- zaginiona w l.1939-1945 - w 1946 uznana za zmarłą - sąd grodzki w Warszawie
Publikacje:
Józef K. Wroniszewski, Ochota 1944, MON, 1970 s. 67, Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Towarzystwo Miłośników Historii. Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988, tu błędnie jako Barbara Zdziennicka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Barbara Zdzienicka 'Iza" (1922-1944). Na rewersie podpis: "Basia w biurze, 1944". Archiwum rodzinne  p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn.

Barbara Zdzienicka 'Iza" (1922-1944). Na rewersie podpis: "Basia w biurze, 1944". Archiwum rodzinne p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn.

Barbara Zdzienicka. Na rewersie podpis <i>„Moja narzeczona Barbara Zdzienicka, 7 pp "Garłuch", sanitariuszka AK, zginęła w grupie żołnierzy AK w al. Krakowskiej 175 2.08.1944 w godzinach rannych."</i>   Archiwum rodzinne  p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn.

Barbara Zdzienicka. Na rewersie podpis „Moja narzeczona Barbara Zdzienicka, 7 pp "Garłuch", sanitariuszka AK, zginęła w grupie żołnierzy AK w al. Krakowskiej 175 2.08.1944 w godzinach rannych." Archiwum rodzinne p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn.

Rewers zdjęcia z opisem <i>„Moja narzeczona Barbara Zdzienicka, 7 pp "Garłuch", sanitariuszka AK, zginęła w grupie żołnierzy AK w al. Krakowskiej 175, 2.08.1944 w godzinach rannych"</i>  Archiwum rodzinne  p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn.

Rewers zdjęcia z opisem „Moja narzeczona Barbara Zdzienicka, 7 pp "Garłuch", sanitariuszka AK, zginęła w grupie żołnierzy AK w al. Krakowskiej 175, 2.08.1944 w godzinach rannych" Archiwum rodzinne p. Zdzisława Boratyna - zdjęcia udostępnione przez jego córkę, p. Krystynę Boratyn.

Fotografia umieszczona na nagrobku na Powązkach Wojskowych. Fot. udostępniła Magdalena Ciok

Fotografia umieszczona na nagrobku na Powązkach Wojskowych. Fot. udostępniła Magdalena Ciok

Grób rodziny Zdzienickich: Wacława i Jadwigi Zdzienickich oraz ich córek - poległej w wieku 22 lat Barbary ps. "Iza" i Zofii Zdzienickiej - Laskowskiej. Fot. udostępniła Magdalena Ciok

Grób rodziny Zdzienickich: Wacława i Jadwigi Zdzienickich oraz ich córek - poległej w wieku 22 lat Barbary ps. "Iza" i Zofii Zdzienickiej - Laskowskiej. Fot. udostępniła Magdalena Ciok

Nasz newsletter