Pseudonim:
"Prosna"
Data urodzenia:
1922-07-20
Data śmierci:
1995-12-06
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Bieganowo, powiat września
Imiona rodziców:
Edward - Janina z domu Prądzyńska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Liceum ss Nazaretanek w Ostrzeszowie
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Lindleya 14 m. 10
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka” - III pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu brali udział także: Teresa, Edward i Leon.
Losy po Powstaniu, losy rodziny:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
    W ramach ewakuacji Ochoty (między 9 a 14 sierpnia), Barbara wraz z rodzicami i siostrą Teresą, została skierowana do obozu przejściowego w Pruszkowie ( Durchgangslager 121). Podczas krótkiego pobytu w Pruszkowie, jej ojciec, Edward Grabski, otrzymał od jednej z lekarek Międzynarodowego Czerwonego Krzyża propozycję pomocy w opuszczeniu obozu, jednak z niej nie skorzystał. 14.08.1944 roku z Pruszkowa wysłano ją razem z rodzicami i siostrą na roboty przymusowe do Niemiec. Najpierw trafili do obozu przejściowego w Ludwigsburgu. Tutaj wprowadzono ich do ewidencji i nadano numery (Barbara otrzymała numer 71419). Z Ludwigsburga zostali wysłani do Furtwangen im Schwarzwald w Badenii, gdzie przebywali od 28.08.1944 roku. W Furtwangen Edward Grabski z żoną mieszkał w prywatnym domu Emilie i Jakoba Beissinger przy Gartenstrasse 26, zaś obie córki (Teresę i Barbarę) umieszczono w Ostarbeiterlager (obóz dla pracowników ze Wschodu, tzw. obóz rosyjski) przy Bregstrasse 7, gdzie przebywały do października 1944. Następnie Barbara Grabska od października 1944 roku została zakwaterowana u Oskara Duffnera przy Allmendstrasse 8. Zatrudniona jako robotnik przymusowy początkowo w Badische Uhrenfabrik GmbH w Furtwangen oraz od 14.10.1944 roku w DAT-Fabrik Emila Furtwenglera (brak informacji w jakim charakterze).
Miejsce śmierci:
Poznań
Miejsce pochówku:
Cmentarz Junikowski w Poznaniu.
Informacje dodatkowe:
Przełożoną Barbary była "Wisła" - Janina Grabska-Brzezińska, koleżanką z okresu okupacji i konspiracji - Zofia Medyńska-Radziszewska.
Nazwisko po mężu:
Barbara Grabska-Bakiera
Źródła:
Archiwum rodzinne. Joanna Jadwiga Białkiewicz, Marek Błaszczyk, Edward Grabski. Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie, Bieganowo-Kraków 2012, s. 17.) oraz : nformacje dotyczące pobytu Teresy Grabskiej w Furtwangen przekazane przez dr Ludgera Beckmanna, głównego archiwistę Archiwum Miejskiego w Furtwanegen. Dane także na podstawie korespondencji rodziny z Archiwum w Bad Arolsen - list z dnia 01.09.2011
Publikacje:
Joanna Jadwiga Białkiewicz, Marek Błaszczyk: "Edward Grabski. Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie" Bieganowo-Kraków 2012; Joanna Jadwiga Białkiewicz "Okruchy pamięci o rodzinie Roztoczyńskich", Kraków 2011
Barbara Grabska-Bakiera Pseudonim: "Prosna" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Barbara Grabska ps. "Prosna". Fot. archiwum rodzinne potomków rodziny Grabskich

Barbara Grabska ps. "Prosna". Fot. archiwum rodzinne potomków rodziny Grabskich

Warszawa, ul. Lindleya 14 m. 10, gdzie mieściło się w czasie okupacji mieszkanie rodziny Grabskich. Fot. z 1942 roku - archiwum rodzinne potomków rodziny Grabskich.

Warszawa, ul. Lindleya 14 m. 10, gdzie mieściło się w czasie okupacji mieszkanie rodziny Grabskich. Fot. z 1942 roku - archiwum rodzinne potomków rodziny Grabskich.

Klepsydra. Ze zbiorów archiwum rodzinnego potomków rodziny Grabskich

Klepsydra. Ze zbiorów archiwum rodzinnego potomków rodziny Grabskich

Nasz newsletter