Data urodzenia:
1925-11-12
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Jerzy - Zofia z domu Zielińska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt"
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
29 lipca 1944 roku otrzymała rozkaz stawienia się na punkcie Sosnowa 3 i pozostanie w gotowości w ww. mieszkaniu. Na punkcie znajdowały się już sanitariuszki „Joanna” i „Joasia”, „Halinka”, „Stokrotka”, „Ela„, a ich przełożoną była sanitariuszka ”Kasia„. 1 sierpnia przystąpiły do organizacji punktu pod kierownictwem doktor ”Andrzejowej" (informacja Barbary Gajownik, źródło: Ankiety Uczestnika Powstania Warszawskiego 1944 w zasobie Związku Powstańców Warszawskich, data wytworzenia: Katowice, 15.11.1994).*
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód „Radwan” - IV zgrupowanie „Gurt” - punkt sanitarny ul. Sosnowa 3, a po jego zbombardowaniu i częściowym zniszczeniu budynku sanitariuszka punkcie sanitarnym ulokowanym w piwnicach domów na rogu ul. Sosnowej i Złotej, gdzie ewakuowani zostali pacjenci i personel Sosnowej 3. Barbara Goebel pełniła obowiązki na punkcie sanitarnym oraz znosiła rannych na punkt podczas ostrzału. Przynoszono także osoby, które ucierpiały w wyniku niemieckich bombardowań. Brała także udział w ewakuacji rannych do pozostałych istniejących na terenie Śródmieścia szpitali polowych. Transport odbywał się pod stałym ostrzałem nieprzyjaciela, wzdłuż powstańczych barykad. Po kapitulacji personel i pacjenci szpitalika, w którym Barbara Goebel była sanitariuszką został przeniesiony do szpitala „zbiorczego” IV Zgrupowania na ul. Złotej 22. Wymieniane przełożone z okresu Powstania -
siostra „Wera„ (Jadwiga Włoczewska - Dolińska ps. Wera), kierowniczka szpitala, komendant wojskowy - sanit. ”Kasia" (wg oświadczenia dr. Jerzego Tetera ps. Pigoń chodzi o sanit.
Katarzynę Staryszak. [?])
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Na Złotej 22 Lekarz Naczelny Zgrupowania "Gurt" dr Jerzy Teter ps. Pigoń dokonał podziału zebranych na tych, którzy będą opuszczać Warszawę jako wojsko, oraz tych, którzy powinni wyjść z ludnością cywilną. Barbara Goebel znalazła się w II grupie, "cywilnej". 8 października opuściła Śródmieście wraz z ludnością, w eskorcie żołnierzy niemieckich i dotarła do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Z obozu udało jej się zbiec, dzięki pomocy kuzynki, która była tam pielęgniarką.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starsza siostra Barbary -
Krystyna Goebel „Bożena” (1924-1944) była sanitariuszką batalionu "Łukasiński". Zmarła na skutek odniesionych ran w szpitalu przy ul. Mokotowskiej 55. Miała 20 lat.
Odznaczenia :
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Awanse:
W 2000 roku awansowana do stopnia podporucznika WP.
Nazwisko po mężu:
Gajownik
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, informacje przekazane przez p. Martę Polańską, córkę. Materiały ze zbiorów rodzinnych p. Barbary Gajownik, w tym oświadczenia świadków:
dr Jerzy Teter „Pigoń”(1912-1993), lekarz naczelny IV Zgrupowania „Gurt”,
Krystyna Panek z domu Kamać ps. Szafrańska, sanit. 2 HBAP „Gurt„, zaświadczenie Środowiska IV Zgrupowania AK ”Gurt„ - Związek Powstańców Warszawskich, Koło Środowiskowe ”Gurt", dokument z dnia 4.10.1994. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego, 10/2021. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW
Uwagi :
* „Doktor Andrzejowa” - nazwisko obecnie nieustalone lub też możliwa pomyłka w zapamiętanym pseudonimie. Porównaj biogram lekarza Punktu Sanitarnego przy ul. Sosnowej 3 - dr. Marii Marczyńskiej - Robowskiej ps.
”Leszkowa”. Niewykluczone, że może chodzić o tę samą lekarkę.