Data urodzenia:
1918-06-23
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Paweł - Eugenia z domu Wysocka
Wykształcenie do 1944 r. :
Była studentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. We wrześniu 1939 roku miała rozpocząć ostatni semestr nauki.
Udział w konspiracji 1939-1940:
Do konspiracji wstąpiła 25 stycznia 1940 roku do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej AK, wprowadzona przez siostrę Zofię Gettel. Przydział: Sanitariat IV Obwodu "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, jej przełożonym był Szef Sanitarny Obwodu kpt. lek. Jan Zaborowski ps. "Andrzejewski". W okresie okupacji odbyła konspiracyjne kursy pielęgniarskie oraz tajną praktykę szpitalną u dr Janiny Bachańskiej - Kuźniecow ps. Jakub w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. W razie potrzeby pełniła także doraźnie funkcję łączniczki i kolporterki.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Filtrowa 69
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Poliklinika przy ul. Grójeckiej 45, róg Wawelskiej, godz. zbiórki: 14:00.
Oddział:
IV Obwód „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon, patrolowa plutonu 404, następnie „Reduta Kaliska". Początkowo w piwnicach domu przy ul. Barskiej 5 prowadziła prowizoryczny lazaret, w którym leżało przynajmniej kilkunastu ciężej rannych Powstańców z ataków na Dom Akademicki i Antonin. Od 2-3 sierpnia działała na terenie tzw. Reduty Kaliskiej współorganizując tymczasowy szpital w piwnicach zdobytego gmachu Polskiego Monopolu Tytoniowego przy ul. Kaliskiej 1, sanitariuszka pod kierunkiem dr. Janiny Bachańskiej - Kuźniecow i dr. Anatola Kuźniecowa. W kolejnych dniach wobec nieustającego ostrzału szpitala powstańczego, który znalazł się w samym centrum zaciętych walk, wraz z sanitariuszkami „Romą” i „Marysią” ewakuowały rannych ze szpitala w Monopolu do mieszkań prywatnych przy ul. Jotejki 6 i 8. Transportowała także opatrunki i leki. Po upadku dzielnicy przebywała w obozie tymczasowym na „Zieleniaku”, skąd została skierowana do Pruszkowa. W drodze z transportu udało jej się zbiec. Dotarła do Milanówka, gdzie ukrywała się, a jednocześnie usiłowała nawiązać zerwany przez wyjście z Warszawy kontakt z macierzystym szpitalem. Około 15 września dotarła do organizującego się w dworku p. Kapuścińskiej w Łuszczewie nowego szpitala polowego. Obsadę szpitala utworzyły sanitariuszki z „Reduty” oraz lekarze, m. in. Jan Dembowski [Zdzisław Askanas - przyp. red.], dr Janina Bachańską-Kuźniecow i jej mąż dr Anatol Kuźniecow. Wkrótce personel szpitalny niósł szeroką opiekę dla rannych żołnierzy „Grupy Kampinos” przywożonych z okolicznych miejscowości przez chłopów. Służbę medyczną zakończyła dopiero w sierpniu 1945 roku.
Szlak bojowy:
Ochota (Reduta "Kaliska”) do 11.08.1944 r. - wyjście z miasta przez "Zieleniak" - Pruszków - Milanówek - ponowna służba w Kampinosie (miejscowości: Łuszczew, Pawłowice, Gawartowa Wola)
Odznaczenia :
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2018), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”
Losy po wojnie:
Mieszkanka Wrocławia. Pracowała w Pafawagu, następnie w Zakładach Energetycznych Okręgu Dolnośląskiego i Zakładzie Energetycznym Wrocław. Do emerytury prowadziła bibliotekę w Ośrodku Informacji Technicznej i Ekonomicznej.
Nazwisko po mężu:
Barbara Sowa - będąc sanitariuszką szpitala w Gawartowej Woli poznała swego przyszłego męża – ciężko rannego żołnierza Stołpecko-Nalibockiego zgrupowania AK por. "Góry" ("Doliny") - Bernarda Sowę ps. Bernard.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Gettel Barbara Janina, zasób Pokoju Kombatanta MPW, ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego, A. Sowa,
Historia daleka, historia bliska w: “Głos pocieszenia. Pismo parafii św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu",
nr 3/2018 (124), czerwiec 2018, s. 20-21; archiwum rodzinne p. Barbary Sowy z d. Gettel oraz p. Andrzeja Sowy.
Archiwum Historii Mówionej: