Pseudonim:
"Piotr"
Data urodzenia:
1922-06-30
Data śmierci:
1992-01-30
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Konstanty - Irena z domu Świątecka
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwent Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana. W latach okupacji niemieckiej uzyskał w Szkole Technicznej tytuł technika drogowo-kolejowego i w 1943 zdał egzamin do Wyższej Państwowej Szkoły Technicznej, w której do wybuchu Powstania ukończył dwa semestry. Równocześnie pracował w służbie drogowej na kolei.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1643 - pluton 1644
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1643 - pluton 1644
Szlak bojowy:
Praga
Odniesione rany:
Ranny odłamkami w sierpniu 1944 r. podczas przekraczania linii frontu. Przez pół roku przebywał w szpitalach wojskowych.
Losy po wojnie:
Od stycznia do września 1945 pracował w grupach operacyjnych Ministerstwa Przemysłu, organizując polski przemysł w powiecie lęborskim na Pomorzu. W latach 1945-1950 studiował na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera budownictwa lądowego i magistra nauk technicznych. Od grudnia 1948 do 1953 pracował w Biurze Projektów Dowództwa Wojsk Lotniczych jako kierownik zespołu. Był głównym projektantem kilku lotnisk. Od 1953 pracował w Biurze Projektów Huty "Warszawa", obejmując funkcję kierownika zespołu w pracowni Planu Generalnego. W 1955 podjął pracę na Politechnice Warszawskiej w Katedrze Budowy Lotnisk Wydziału Komunikacji. Równocześnie współpracował z firmami lotniczymi, projektował budowę i rozbudowę licznych obiektów (m.in lotniska w Rybniku, Nowym Targu, baza rakietowa w Łebie). Przez kilka lat prowadził równolegle zajęcia na Politechnikach: Łódzkiej i Krakowskiej. W 1964 obronił pracę doktorską "Analizy możliwości stosowania typowych krzywych natężenia deszczu w funkcji czasu trwania opadu". W 1970 Rada Wydziału nadała mu tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy "Związki - wskaźniki regionalne - opady dobowe - natężenia jednogodzinne". Stał się jednym z nielicznych bezpartyjnych profesorów Politechniki Warszawskiej. Awansowany do stopnia podporucznika.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter