Antoni Michał Rościszewski

Pseudonim:
"Grot"
Data urodzenia:
1920-09-26
Data śmierci:
1945-01-04
Funkcja:
adiutant pułku / oficer informacji i broni
Stopień:
podporucznik rez. art.
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Maria z domu Skłodowska
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży ( matura 1938 r.) Jesienią 1938 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
W 1939 roku otrzymał przydział do jednostki bojowej i został skierowany do Modlina. Po kapitulacji twierdzy uniknął niewoli i przedostał się do okupowanej Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji przystąpił w końcu 1939 roku. Od 1940 r. : ZWZ - „Madagaskar”, następnie VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" (gdzie przyjął pseudonim „Grot”).
Okres konspiracji:
Por. Rościszewski był w „Garłuchu” oficerem informacji i broni. Pełnił też funkcję adiutanta dowódcy pułku. W jego mieszkaniu odbywały się zebrania dowództwa. Wyjeżdżał na odbiory zrzutów alianckich na podwarszawskie zrzutowiska aby następnie bezpiecznie przetransportować zrzutków i materiały do miejsc konspiracyjnych. Był doskonale zorientowany w przygotowaniach do Powstania i jego ewentualnym przebiegu.
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch"
Szlak bojowy:
Okęcie - Szczęśliwice
Losy po Powstaniu:
Początkowo nieznane były losy por. „Grota”, o którym wiadomo było jedynie, że w godzinie „W” był wśród atakujących lotnisko powstańców. Uznano go za „zaginionego”. Już po upadku powstania rodzina dowiedziała się, że Antoni Rościszewski zdołał wycofać się z grupką powstańców spod niemieckiego ognia na Okęciu, przedostał się do Włoch pod Warszawą i tam, 12 sierpnia, w niewyjaśnionych okolicznościach został aresztowany. Od tego momentu ślad po nim zaginął. Żona i rodzina szukali go po całej Europie.
Okoliczności śmierci:
Dopiero niedawno udało się prześledzić jego drogę : więzień KL Auschwitz, następnie więzień KL Natzweiler k/de Vaihingen. Zmarł tam 4 stycznia 1945 roku.
publikacje:
Artykuł J.Smurzyńskiego "Było ich czterech"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Antoni Michał Rościszewski z żoną Haliną.

Antoni Michał Rościszewski z żoną Haliną.

Mogiła symboliczna Antoniego Michała Rościszewskiego.

Mogiła symboliczna Antoniego Michała Rościszewskiego.

Nasz newsletter