Pseudonim:
"Jaśniak"
Data urodzenia:
1916-09-04
Data śmierci:
1980-11-04
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Praca zawodowa do 1939 r.:
W latach 30. był pracownikiem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Gdyni - w składzie "Czerwonych Kosynierów". Po kapitulacji wzięty do niewoli na Babich Dołach. Przewieziony początkowo do Torunia, następnie do Allenstein (Olsztyn), skąd zbiegł w styczniu 1940 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku. Początkowo członek Tajnej Organizacji Wojskowej, następnie Związku Walki Zbrojnej. Jako pracownik Zakładów Ostrowieckich i Fabryki Parowozów wykonywał zadania wywiadowcze. Od 1942 roku żołnierz Oddziału Dywersji Bojowej "DB-3" w warszawskim Kedywie I Obwodu Śródmieście. Uczestnik licznych akcji dywersyjnych i likwidacyjnych, z których dwie głośnym echem odbiły się w okupowanej Warszawie: 15.04.1944 r. na Dolnym Żoliborzu, u zbiegu ul. Sułkowskiego i Dziennikarskiej brał udział w likwidacji groźnych kolaborantów i zdrajców: plut. Policji Polskiej ("granatowej") Mariana Szweda, sierż. PP Leona Millera, por. "Władka" ("Ryży" NN) z oddziału "DB-3" i por. "Lasso" (NN) - dowódcę komórki likwidacyjnej Kedywu Okręgu Warszawskiego AK; w dniu 13.06.1944 r. na ul. Żurawiej 1 przy pl. Trzech Krzyży, uczestniczył w likwidacji dwóch gestapowców, oddelegowanych do "sekcji przeciwbandyckiej" Kripo: Wilhelma (Willy) Leitgebera i SS-Oberscharführera Rudolfa Peschela. Przydział w lipcu 1944 r. - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Kedyw Okręgu Warszawskiego AK - Oddział Dywersji Bojowej "DB-3" ("Kedyw-3"); w lipcu 1944 r. oddział przemianowany został na pluton 1147.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 4. kompania - II pluton (dawny 1147 - "DB-3") im. por. "Rygla".
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Od pierwszych godzin Powstania uczestniczył we wszystkich akcjach bojowych plutonu: w zdobyciu siedziby Arbeitsamtu przy ul. Kredytowej 1, budynku Dyrekcji Gazowni Miejskiej przy ul. Kredytowej 3, dwukrotnie brał udział w atakach na PAST-ę przy ul. Zielnej 37/39, jako dowódca sekcji uczestniczył w zdobyciu Kościoła św. Krzyża i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu 1. We wrześniu 1944 r. walczył w obronie placówek na ul. Królewskiej (Ogród Saski), Mazowieckiej, Chmielnej i Widok.
Odznaczenia:
Odznaczony 29 lub 30 sierpnia 1944 r. Krzyżem Virtuti Militari V klasy za udział w akcji zdobycia Komendy Policji. Legitymację AK z wpisem o odznaczeniu zabrali Niemcy w Stalagu 318 (VIII F). Po wojnie odznaczenie zostało pozytywnie zweryfikowane. Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju (B-24555), Srebrny Krzyż Zasługi (B-11026), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (755-74-8), Krzyż Walecznych (324-70-67).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318 (VIII F) Lamsdorf, przeniesiony 18 października 1944 r. do Oflagu II D Gross-Born.
Numer jeniecki:
101780
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na Powązkach Wojskowych - kwatera B-39-11-7.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt: Urszula Hellmann (02/2011)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Antoni Hellmann - zdjęcie z pierwszej Komunii Świętej

Antoni Hellmann - zdjęcie z pierwszej Komunii Świętej

Antoni Hellmann - zdjęcie przedwojenne

Antoni Hellmann - zdjęcie przedwojenne

Antoni Hellmann na ul. Poznańskiej - zdjęcie z lat okupacji

Antoni Hellmann na ul. Poznańskiej - zdjęcie z lat okupacji

Antoni Hellmann

Antoni Hellmann

Antoni Hellmann (po lewej) w oknie baraku Stalagu 318 Lamsdorf

Antoni Hellmann (po lewej) w oknie baraku Stalagu 318 Lamsdorf

Numerek jeniecki Antoniego Hellmanna

Numerek jeniecki Antoniego Hellmanna

Antoni Hellmann z Alicją Hellmann z domu Stefaniak i synem Rudolfem - początek lat sześćdziesiątych

Antoni Hellmann z Alicją Hellmann z domu Stefaniak i synem Rudolfem - początek lat sześćdziesiątych

Nasz newsletter