Data urodzenia:
1911-03-12
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Czesław - Helena
Nazwisko rodowe:
Zbierańska
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Marszałkowska 31/16
Oddział:
Wojskowa Służba Kobiet, batalion "Gustaw"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Śródmieście
Losy po Powstaniu :
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) dotarła do Starachowic, a następnie zatrzymała się wraz z dziećmi w Krakowie, a potem we Wrocławiu. We Wrocławiu pracowała jako urzędnik państwowy. W sierpniu i grudniu 1945 roku zeznawała jako świadek w sprawie zbrodni niemieckich dokonanych w Warszawie.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 308, rząd 6, miejsce 19-20
Informacje dodatkowe :
W czasie Powstania Warszawskiego pełniła służbę na terenie Starego Miasta, Śródmieścia Północnego i Śródmieścia Południowego, w sierpniu i wrześniu 1944 r. W tym czasie jej dzieci znajdowały się z opiekunką Petronelą Kamyno, a najstarszy syn, Stefan Wojciech, umieszczony w stanicach harcerskich przy ul. Hożej i Wilczej był jednym z najmłodszych harcerzy Poczty Polowej. Jak podaje Robert Bielecki w swej książce pt. ”Gustaw - Harnaś, dwa powstańcze bataliony„ (s. 72) wybuch Powstania zastał Annę Niesłuchowską w Galerii Luxenburga przy ul. Senatorskiej 29. Kiedy wybuchła strzelanina przyłączyła się do plutonu pchor. ”Krakowskiego„, który pospiesznie wracał na Senatorską 28. Niesłuchowska zdołała przedostać się na Nowe Miasto na ul. Kościelną, ale nie zastała tam już mjr. ”Antoniego„, który wraz z całym sztabem zgrupowania ”Paweł„ przeszedł wcześniej do Fabryki Szlenkiera na ul. Świętojerską. Niesłuchowska mogła jedynie poinformować kpt. ”Gustawa", że na Starym Mieście znajdują się jakieś oddziały powstańcze, których liczebności nie była jednak w stanie określić." W czasie Powstania Warszawskiego jej mąż Stefan Niesłuchowski, urzędnik Ubezpieczalni Społecznej zginął w egzekucji na ul. Marszałkowskiej. Po kapitulacji Anna Niesłuchowska zebrała będące pod opieką niani i harcerek dzieci i wydostała się z nimi z Warszawy do Starachowic i Krakowa.
Źródła:
UdsKiOR - zaliczony okres służby: VIII- IX 1944: Powstanie Warszawskie (decyzja nr W-100640 z dn. 18.11.1993), ankieta Uczestnika Powstania Warszawskiego, Archiwum Stowarzyszenia Szarych Szeregów, notatka do weryfikacji druha Stefana Wojciecha Niesłuchowskiego w oprac. Juliana Borkowskiego, archiwum rodzinne Stefana Wojciecha Niesłuchowskiego.
Literatura:
R. Bielecki, "Gustaw"-"Harnaś" dwa powstańcze bataliony, PIW 1989.