Pseudonim:
"Melodia", "Hala"
Data urodzenia:
1924-03-26
Miejsce urodzenia:
Ostrołęka
Imiona rodziców:
Szymon - Antonina z domu Pichta
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Chełmżyńska (obecnie Płatnicza)
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt Opatrunkowy nr 202 ul. Lipińska 6/7, następnie Szpital Polowy nr 203 (rozwinięty na Bielanach w pomieszczeniach "Naszego Domu" przy placu Konfederacji 42/44). Po opanowaniu Bielan przez Niemców szpital został zakonspirowany jako szpital RGO dla ludności cywilnej.
Odniesione rany :
Ranna w nogę 1 sierpnia 1944 r.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
2 października chorzy i personel (razem 60 osób) zostali przewiezieni do Pruszkowa. Z Pruszkowa Anna została ewakuowana do Witowa k. Koniecpola.
Losy po wojnie:
Graficzka i ilustratorka. Początkowo mieszkała w Krakowie, następnie powróciła do Warszawy. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Użytkowej ASP w Warszawie, w pracowni profesora Wacława Radwana. W latach 1951–1982 pracowała w redakcji „Płomyczka”. Praktykę w redakcji w roku 1951 zaproponował jej Konstanty Sopoćko, prof. ASP, od 1955 roku pracowała w „Płomyczku" jako kierownik artystyczny. Po latach tak wspominała tę pracę na łamach Tygodnika Podkowiańskiego: „Kierownikiem artystycznym całego wydawnictwa był profesor Michał Bylina – malarz batalista. Po Październiku 1956 zainicjowaliśmy serię «Historia Polski» w obrazach autorstwa prof. Byliny.
Poczet królów polskich (reprodukcje dzieł Jana Matejki) szkoły wykorzystywały jako materiały pomocnicze do nauczania historii, portrety były oprawiane i zawieszane w salach lekcyjnych. Wydawaliśmy też dwujęzyczne numery historyczne z myślą o czytelnikach polonijnych. Inną serią, która cieszyła się popularnością, było «Dziecko w malarstwie polskim». Robiłam taką specjalną wkładkę w kolorze z reprodukcjami Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej i innych malarzy. I te wkładki stanowiły nieodzowną pomoc w nauczaniu, gdyż podręczniki były czarno-białe.
Zależało nam na popularyzowaniu malarstwa, dzieł sztuki i te cele realizowano. Bardzo cennym materiałem okazywały się lektury szkolne, które po wyjęciu z «Płomyczka» mogły dzieci składać w postaci małych książeczek." Zilustrowała 25 książek, głównie dla dzieci i młodzieży, m.in. o niezapomnianej Fizi Pończoszance, wydawanych przez ”Naszą Księgarnię„. Z jej ilustracjami ukazały się m. in. książki: Latający Detektyw, Detektyw na pustyni, Ture Sventon w Sztokholmie. Wykonywała też projekty pocztówek oraz plansze dla Muzeum Etnograficznego. Na emeryturę przeszła w 1983 r.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Towarzystwo Przyjaciół Podkowy Leśnej podaje informację w artykule na stronie http://www.podkowalesna-tppl.pl/anna-kolakowska/ (tekst na podstawie: „Podkowiański Magazyn Kulturalny” 2000, nr 45), że po kapitulacji Żoliborza siostra Maria Kołakowska i ojciec Anny Szymon dostali się do obozów, a Anna została wywieziona do Pruszkowa, a potem do Koniecpola. Szymon Kołakowski zginął w obozie koncentracyjnym Buchenwald wiosną 1945 roku.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, data śmierci i miejsce pochowania przekazane przez MPW-kontakt
MPW-zbiory: P/4679/06 - Wspomnienia p. Anny Kołakowskiej dotyczące szpitala nr 203 i Bielan (wydruki komputerowe), MPW-M/1998 (P/4609/06) - przedwojenny kubek fajansowy, używany w w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Kubek do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przekazała p. Anna Kołakowska ps "Hala" ze zgrupowania "Żywiciel" - sanitariuszka szpitala 203 na Bielanach, która zabrała kubek ze sobą 2.10.1944 ze szpitala 203 (wcześniej przedmiot w domu na Bielanach) do obozu przejściowego w Pruszkowie i do Witowa k. Koniecpola. Według informacji ofiarodawczyni w kubku przechowywany był smalec.
P/5085/06, P/6984/10, P/7466/12, P/7553/12 - rysunek satyryczny
Archiwum Historii Mówionej: