Pseudonim:
"Ewa"
Data urodzenia:
1924-02-17
Data śmierci:
1980-11-12
Funkcja:
pielęgniarka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Zgierz
Imiona rodziców:
Karol - Wanda z domu Haessner
Wykształcenie i praca do 1944 r.:
Uczennica Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum im. Królewny Anny Wazówny oraz Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa. W latach okupacji pracowała na Oddziale Chirurgicznym Szpitala Dzieciątka Jezus.
Pseudonimy:
"Ewa", "Zofia"
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy nr 2 w Hotelu "Terminus" ul. Chmielna 28 - instrumentariuszka
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Zeithain.
Numer jeniecki:
298807
Losy po wojnie:
Do 1946 r. była instrumentariuszką w Polskim Szpitalu Wojennym w Trani, we Włoszech, następnie w Korpusie Sióstr Służby Zdrowia oraz w Szpitalu Wojskowym nr 6 w Wielkiej Brytanii. W 1947 r. powróciła do Polski. Zamieszkała w Katowicach gdzie pracowała jako higienistka szkolna i organizator oświaty zdrowotnej w Przychodni nr 6. W 1978 r. przeszła na emeryturę.
Odznaczenia:
Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Medal Za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności, Brytyjski Medal Wojny, Odznaka Pamiątkowa 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych.
Nazwisko po mężu:
Brodniewicz
Miejsce śmierci:
Katowice, pochowana na Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Francuskiej.
Źródła:
Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-45, praca zbiorowa, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Warszawa 2007; B. Urbanek, Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1988; R. Bielecki, Żołnierze Powstania Warszawskiego tom III, Neriton, Warszawa 1997
Anita Brodniewicz Pseudonim: "Ewa", "Zofia" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter