Pseudonim:
"Nella"
Data urodzenia:
1926-09-25
Data śmierci:
1994-04-04
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Jadwiga
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Wydział V (Łączności) - batalion łączności
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Warecka 11 m.24
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Wydział V (Łączności) - PSM-N (Pomocnicza Składnica Meldunkowa) - K-1 (Pomocnicza Składnica Meldunkowa) ul. Zgoda 8
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranna w okolice grzbietu i kości krzyżowej.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B/H Zeithain (podobóz Stalagu IV-B Mühlberg)
Numer jeniecki:
299753
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju ukończyła liceum w Poznaniu, zdała maturę i rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Po studiach wyjechała do Szczecina, gdzie pracowała w Klinice Ocznej PAM, a następnie pełniła funkcję ordynatora Oddziału Ocznego. W 1982 r. przeszła na emeryturę.
Nazwisko po mężu :
Aniela Kulińska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Centralny w Szczecinie
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tablica upamiętniająca lekarzy Powstania Warszawskiego odsłonięta uroczyście 9 grudnia 2022 r.  przy wejściu do dawnej siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11. Tablica zawiera nazwiska 31 osób pełniących służbę medyczną w czasie Powstania Warszawskiego, które po wojnie jako lekarze były związane zawodowo ze Szczecinem. Inicjatorką powstania tablicy pamiątkowej była Pani Amelia Korycka z d. Draber ps. Mela. Fot. dzięki uprzejmości Dyr. Michała Włochala z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Tablica upamiętniająca lekarzy Powstania Warszawskiego odsłonięta uroczyście 9 grudnia 2022 r. przy wejściu do dawnej siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11. Tablica zawiera nazwiska 31 osób pełniących służbę medyczną w czasie Powstania Warszawskiego, które po wojnie jako lekarze były związane zawodowo ze Szczecinem. Inicjatorką powstania tablicy pamiątkowej była Pani Amelia Korycka z d. Draber ps. Mela. Fot. dzięki uprzejmości Dyr. Michała Włochala z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

9 grudnia 2022 roku, uroczyste odsłonięcie  przy wejściu do dawnej siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11 tablicy pamiątkowej z listą nazwisk osób pełniących służbę medyczną w czasie Powstania Warszawskiego, które po wojnie jako lekarze były związane zawodowo ze Szczecinem. Inicjatorką upamiętnienia lekarzy Powstania Warszawskiego była Pani Amelia Korycka z d. Draber ps. Mela. Fot. dzięki uprzejmości Dyr. Michała Włochala z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

9 grudnia 2022 roku, uroczyste odsłonięcie przy wejściu do dawnej siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11 tablicy pamiątkowej z listą nazwisk osób pełniących służbę medyczną w czasie Powstania Warszawskiego, które po wojnie jako lekarze były związane zawodowo ze Szczecinem. Inicjatorką upamiętnienia lekarzy Powstania Warszawskiego była Pani Amelia Korycka z d. Draber ps. Mela. Fot. dzięki uprzejmości Dyr. Michała Włochala z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Nasz newsletter