Data urodzenia:
1930-11-14
Funkcja:
wywiadowca- łącznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Janina z domu Ferencowicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1942 roku w Szarych Szeregach, wprowadzony przez Jana Kępińskiego, ps. ,,Ostoja”. Przysięgę złożył przed phm. Andrzejem Makólskim, ,,ps. Mały Jędrek”. Szkolenia odbywały się w piwnicach, niewykończonych lub zniszczonych domów, w parku ,,Promyka”, w parku na Bielanach oraz w okolicznych lasach. Prowadzone były przez instruktorów harcerskich
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Toeplitza 2 m. 49 (Żoliborz)
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ponieważ nie miał wyznaczonego miejsca koncentracji zgłosił się w gmachu spółdzielni "Feniks" przy placu Wilsona jako ochotnik do zgrupowania ,,Żmija”
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 224
Szlak bojowy:
Żoliborz - od 1.08 do 28.09. 1944 pełnił funkcję łącznika na terenie Żoliborza a także uczestniczył w wyprawie kanałami z amunicją na trasie: Żoliborz - Stare Miasto - powrót kanałami na Żoliborz.
Losy po Powstaniu :
W ostatnim dniu walk na Żoliborzu ukrył się w piwnicy swego domu przy ul. Toepliza 2, z chwilą kiedy do niego wchodzili Niemcy. Razem z ludnością cywilną został wyprowadzony do Pruszkowa.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Odznaka „Kolumbowie Rocznik 20” Nr 51 - przyznana przez Kapitułę Odznaki „Kolumbowie Rocznik 20”, ZG ŚZŻAK
Awanse:
Po wojnie awansowany do stopnia majora WP w stanie spoczynku
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały biograficzne w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, ankieta uczestnika PW. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Andrzeja Witkowskiego "Ripa"
Archiwum Historii Mówionej: