Data urodzenia:
1918-07-26
Stopień:
podporucznik rezerwy kawalerii
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz herbu Lubicz - Kazimiera z Plebańskich herbu Junosza
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1928 r. zdaje egzamin do Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W 1936 r. uzyskuje maturę z wyróżnieniem i w tym samym roku zdaje egzamin na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Po zakończeniu obowiązkowej służby wojskowej, w 1937 r. rozpoczyna studia na PW, które kończy na tajnych kompletach w 1943/44 r. Wykształcony muzycznie jako pianista pod kierunkiem Renee Krzyżanowskiej z Konserwatorium paryskiego, potem w czasie okupacji kontynuuje studia w Konserwatorium Warszawskim po kierunkiem prof. Kazurowej. Przed wojną jego debiut koncertowy odbył się w Politechnice Warszawskiej. Podczas okupacji dawał koncerty na cele dobroczynne.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Jako podporucznik walczył w macierzystym 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Warszawy.
Służba wojskowa do 1939 r.:
Służbę wojskową rozpoczyna w 1936 r. w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, którą kończy w czerwcu 1937. Jako prymus zostaje przydzielony do 7. Pułku Ułanów Lubelskich.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1111. Podczas okupacji szkolił młode kadry na kursach wojskowych.
Oddział:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1111
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie: 1939 i 1944 - nadany pośmiertnie)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w czasie ataku na siedzibę Komendanta Policji Bezpieczeństwa (KdS Warschau - Gestapo) w al. Szucha. Jego ciała nie odnaleziono - prawdopodobnie wraz z innymi poległymi został spalony w ruinach GISZ w al. Szucha. Na Starych Powązkach na grobowcu rodzinnym Łopacińskich znajduje się inskrypcja symboliczna.