Data urodzenia:
1927-07-22
Miejsce urodzenia:
Sulmierzyce
Imiona rodziców:
Karol - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - 41. Szczep im. Gen. Sikorskiego ("Zawisza”, Blok "Zamek”). Uczestniczył w akcjach Małego Sabotażu i szkoleniu BS (Bojowe Szkoły), zajęcia terenowe odbywały się w okolicy Siekierek i Jeziorka Czerniakowskiego. Równocześnie uczęszczał do gimnazjum na przy ul. Świętokrzyskiej 27, gdzie brał udział w tajnych kompletach. Przydział w lipcu 1944 - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - 8. kompania WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Okrężna 64
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Oaza" - 3. kompania
Losy po Powstaniu:
Skierowany w kolumnie ludzi opuszczających Sadybę w marszu z Sadyby - fortu, przez Służewiec, Mokotów na dworzec Zachodni, a następnie do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wywieziony z transportem ludności cywilnej z Pruszkowa w kierunku Opoczna do kopania rowów przeciwczołgowych. Uciekł i w październiku 1944 przedostał się do matki w okolice Pławna. Tam wszedł znowu w konspirację z oddziałem "Jerzego” w ramach grupy Żandarmeria Polowa Drugiego Rzutu (zwalczająca grabieże i bandyctwo w okolicznych wsiach). Doczekał tam momentu wyjścia wojsk sowieckich w 1945 r.
Losy po wojnie:
Znalazł się na Ziemiach Odzyskanych. Przez ponad pół roku był pomocnikiem administratora odebranych majątków niemieckich w powiecie niemodlińskim. W 1946 r. zajmował się organizacją pracy kulturalno-oświatowej na wsi, świetlicami i bibliotekami dla repatriantów. Następnie dostał się do się Państwowego Centrum Wyszkolenia Morskiego i w 1947 roku wyjechał do Łeby i Gdyni. Po ukończeniu PWCM, szkolił się dalej na marynarza. Potem w XV brygadzie Służby Polsce był instruktorem kulturalno-oświatowym.
Odznaczenia:
Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej
Archiwum Historii Mówionej: