Pseudonim:
"Litka"
Data urodzenia:
1926-08-03
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kielce
Imiona rodziców:
Adam - Stefania z domu Huêt.
Wykształcenie:
Uczennica tajnych kompletów zorganizowanych przez nauczycieli gimnazjum Królowej Jadwigi, (materiał drugiej i trzeciej klasy gimnazjum oraz pierwszej licealnej). Równocześnie uczyła się w zawodowej szkole introligatorskiej przy ulicy Brackiej 18. Miała dzięki temu legitymację praktykantek introligatorskich, co chroniło ją w razie łapanki przed wywózką do Niemiec.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wprowadzona w 1942 r. Zaprzysiężona w ZWZ-AK do Wojskowej Służby Kobiet przez Panią Zofię Paciorkowską ps. “Tadeusz” i Panią Helenę Giedroyć ps. “Lutka”, która należała do sekcji sanitarnej, bat. “Bełt”. Przyjęła pseudonim “Litka”. Początkowo została skierowana na przeszkolenie łącznościowe, ale po pewnym czasie zmieniono jej przydział na służbę sanitarną. Od 9 czerwca 1944 r. harcerka w Żeńskiej Drużynie “Wrony” w Rembertowie, zastęp “Kuropatwy”, pseudonim “Szara” “Litka”. VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon "Dęby" (Rembertów)
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon "Dęby" (Rembertów) - szpital
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończyła stomatologię we Wrocławiu. Do emerytury pracowała w różnych ośrodkach zdrowia. Mieszkanka Rembertowa.
Nazwisko po mężu:
Wrońska
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter