Data urodzenia:
1924-02-21
Miejsce urodzenia:
Charsznica, powiat Miechów
Harcerstwo:
Przed wojną była zastępową w Starogardzie Gdańskim. Od 1940 roku działała w harcerstwie w Warszawie. Jej przełożoną była harcmistrzyni Stanisława Grądzka, hufcowa Hufca Praga. Od 1941 roku był drużynową 19 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerek przy szkole powszechnej im . Królowej Jadwigi. Dwukrotnie organizowana dla dziewcząt wyjazd na obóz harcerski.
Wykształcenie do 1944 r. :
W czasie okupacji niemieckiej zdała maturę na tajnych kompletach w 1942 roku. Od 1943 roku stuiowała tajnie medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Oficjalnie była uczennicą Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego doc. Jana Zaorskiego, ale w rzeczywistości w szkole realizowany był program Wydziału Lekarskiego UW.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31 (Państwowy Monopol Spirytusowy)
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - punkt sanitarny ul. Tykocińska 32 oraz punkt sanitarny przy ul. Kowelskiej. Na punktach przebywała ok. tygodnia
Szlak bojowy:
Praga - Targówek
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
Po zakończeniu działań na Pradze powróciła do mieszkania w Monopolu Spirytusowym na Ząbkowską 27/31. Nadal jednak pracowała dla AK, wynosząc potajemnie spirytus oraz pomagając w drukowaniu tajnej prasy.
Losy po wojnie:
Po wojnie wznowiła pracę w harcerstwie. Prowadziła drużynę przy gimnazjum Rzeszotarskiej na ulicy Stalowej. W 1950 roku uzyskała dyplom lekarza. Pracowała w Szpitalu Zakaźnym na Woli. Zrobiła pierwszy i drugi stopień specjalizacji. Od 1961 roku pracowała w Żyrardowie, gdzie prowadziła oddział zakaźny. W 1987 roku przeszła na emeryturę.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej (1995), Odznaka Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny
Nazwisko po mężu :
Alicja Grabowska
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec - Stanisław Henryk Winiarski, związany był z przemysłem spirytusowym i produkcją wódek. Całe życie pracował wytwórniach – najpierw w prywatnych, później w Państwowym Monopolu Spirytusowym. W związku z tym rodzina przenosiła się z miasta do miasta. Po Charsznicy, Winiarscy krótko przebywali w Warszawie, następnie we Lwowie, później ponownie w Warszawie. Rok 1939 zastał ich w Starogardzie Gdańskim. Ze Starogardu Gdańskiego tuż przed wojną przyjechali do Warszawy. Alicja Winiarska miała troje rodzeństwa.
Najstarszy brat poległ w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie jako żołnierz „Baszty”. Ojciec
Stanisław Henryk Winiarski ps. Wawrot (1893-1963) brał udział w Powstaniu na Starym Mieście, a jedna z sióstr na Pradze.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Winiarska-Grabowska Alicja, informacja o śmierci zgłoszona do Sekretariatu MPW przez p. Zbigniewa Grabowskiego, syna.
Archiwum Historii Mówionej: