Data urodzenia:
1930-05-02
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Marian - Irena z domu Getter
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1942 roku wstąpiła do tajnego harcerstwa.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4 (łączności)
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie, gdy po maturze nie dostała się na medycynę, zaczęła pracować jako pracownik naukowo – techniczny w Instytucie Badawczym Leśnictwa.
Nazwisko po mężu :
Alicja Karlikowska - w 1950 roku na zakładowej wycieczce do Białowieży poznała Tytusa Karlikowskiego (1927-2019), studenta Wydziału Leśnictwa i pracownika Instytutu Badawczego Leśnictwa, który brał udział w Powstaniu Warszawskim w szeregach zgrupowania "Radosław" (Kedyw KG AK) - w batalionie "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek” - 3. drużyna.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Informacje dodatkowe:
Brała udział we wszystkich organizowanych szkoleniach, ale chciała też robić coś konkretnego, czuć się użyteczną. Dlatego zaangażowała się w pomoc w świetlicy szkolnej. Zajmowała się dziećmi, odrabiała z nimi lekcje, organizowała zabawy. Działała w Radzie Głównej Opiekuńczej RGO. Po dwóch latach działalności w tajnym harcerstwie złożyła przyrzeczenie. Przyjęła pseudonim „Zawiejka”, w ten sposób chciała uhonorować ojca, legionistę, który miał pseudonim „Zawieja” i był dla niej powodem do dumy.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informacje dodatkowe pochodzą ze wspomnienia pośmiertnego autorstwa p. Małgorzaty Buczek. Informację o śmierci p. Alicji przekazała w mediach społecznościowych p. Małgorzata Buczek
Archiwum Historii Mówionej: