Pseudonim:
"Ligocka", "Lidka"
Data urodzenia:
1927-10-27
Data śmierci:
2024-11-26
Funkcja:
łączniczka, sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców:
Kazimierz - Stefania z domu Matul [inne wersje: Matula/Matulanka]
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od grudnia 1943 roku w tajnym harcerstwie - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wybuch Powstania zastał ją w Śródmieściu i uniemożliwił dotarcie do macierzystego oddziału, dlatego dołączyła jako ochotniczka do Chrobrego II, będąc początkowo pomocą sanitarną w punktach przy ul. Mariańskiej i Złotej. Uczestniczyła także w napełnianiu butelek zapalających benzyną.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód „Radwan” - IV zgrupowanie „Gurt” - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik”, 3. kompania - pluton 145 oraz w Zgrupowaniu „Chrobry II”. Pełniła służbę jako pomoc sanitarna w szpitalu polowym przy ul. Mariańskiej. W "Żbiku" w plutonie dowodzonym przez Marię Prawdzic-Filipowicz "Kierską".
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranna w rękę 3 września 1944 r. w rejonie PAST-y, opatrzona w pobliskim punkcie sanitarnym, jednak równolegle zdiagnozowano u niej szkarlatynę, wobec czego została wycofana z ulicy Zielnej i przetransportowana do Szpitala Dziecięcego przy ul. Kopernika. Ponieważ w rejonie szpitala rozpoczynało się natarcie niemieckie Alicja Kottas na własną rękę, półprzytomna, z gorączką wydostała się ze szpitala i dotarła do oddziału powstańczego przy ul. Chmielnej. Stamtąd Powstańcy przeprowadzili ją do szpitala na Wilczej 69/71. Była także leczona w Szpitalu "Sano" przy ul. Lwowskiej.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Wydostała się z miasta w kierunku Łowicza i Woli Błędowskiej, gdzie doczekała przejścia frontu i wyzwolenia (luty 1945).
Losy po wojnie:
Ukończyła studia wyższe - psycholog. Nie chciała należeć do ZBoWiD, dopiero w 1992 roku przystąpiła do Związku Powstańców Warszawskich.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1993)
Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny par. Św. Franciszka z Asyżu na Okęciu, przy ul. Pawła Lipowczana, kwatera C/8/7
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informacja o śmierci została przekazana w mediach, 27.11.2024
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Alicja Kottas „Ligocka” (1927-2024)

Alicja Kottas „Ligocka” (1927-2024)

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter