Data urodzenia:
1926-04-28
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Wykształcenie do 1944 roku :
Uczennica Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (w chwili wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku miała ukończoną I klasę gimnazjum). W czasie wojny kontynuowała naukę w Warszawie, gdzie uczęszczała na tajne komplety i wiosną 1944 roku zdała maturę.
Początek okupacji niemieckiej:
Po włączeniu przez Niemców Ciechanowa do Rzeszy Alicja Kamińska wraz z rodziną została w 1941 roku wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. Podczas akcji wysiedleńczej Polaków była krótko przetrzymywana w areszcie w Ciechanowie. W Warszawie rodzina zamieszkała przy ul. Poznańskiej. Ojciec Alicji - Józef Kamiński - z zawodu był cukiernikiem. W czasie wojny podejmował prace dorywcze.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK). Do NOW wprowadzona przez koleżankę szkolną Wandę Skalską. W konspiracji odbyła szkolenie wojskowe i sanitarne, a następnie jako "piątkowa" sama prowadziła takie szkolenia.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Poznańska 21
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - szpital ul. Kopernika 43, następnie szpital polowy ul. Hoża 8
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Wywieziona wraz z matką na roboty przymusowe do Rzeszy, początkowo do pracy w Reichsbahn-Ausbesserungswerk w Opolu, następnie w Lipsku, gdzie jej matka (
Apolonia Kamińska z domu Jezierska) zginęła w wyniku działań wojennych. Po wkroczeniu wojsk amerykańskich Alicja przeniosła się do obozu dla polskich "Displaced Persons" ("osób przemieszczonych"), gdzie została zweryfikowana jako były uczestnik Powstania Warszawskiego. Następnie przebywała w obozie pojenieckim dla kobiet w Darmstad. W Darmstad kontynuowała naukę w zorganizowanej na terenie obozu szkole średniej. W tej samej jednostce przesuniętej do Weinheim zdała w 1946 roku maturę i powróciła do kraju.
Losy po wojnie:
Po powrocie do Polski podjęła studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jednocześnie pracując zarobkowo. Z powodu przynależności do AK miała trudności w znalezieniu pracy. Ostatecznie od 1957 do 1987 roku pracowała w Przedsiębiorstwach Handlu Zagranicznego "Ciech" i "Metronex".
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Ciechanowie, sektor 39, rząd 9, grób 2
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej,
teczka osobowa zawierająca biogram A. Kamińskiej "Ala", dostęp on-line: Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa,
kpbc.umk.pl. Informację o śmierci przekazał p. Bartłomiej Długołęcki oraz Środowisko B. Żołnierzy Batalionów Gustaw-Harnaś. Prezentowane w biogramie zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodzinnych.