Pseudonim:
"Ala"
Data urodzenia:
1926-04-28
Data śmierci:
2020-09-11
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Imiona rodziców:
Józef - Apolonia z domu Jezierska
Pseudonimy:
"Ala", "946"
Wykształcenie do 1944 roku :
Uczennica Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (w chwili wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku miała ukończoną I klasę gimnazjum). W czasie wojny kontynuowała naukę w Warszawie, gdzie uczęszczała na tajne komplety i wiosną 1944 roku zdała maturę.
Początek okupacji niemieckiej:
Po włączeniu przez Niemców Ciechanowa do Rzeszy Alicja Kamińska wraz z rodziną została w 1941 roku wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. Podczas akcji wysiedleńczej Polaków była krótko przetrzymywana w areszcie w Ciechanowie. W Warszawie rodzina zamieszkała przy ul. Poznańskiej. Ojciec Alicji - Józef Kamiński - z zawodu był cukiernikiem. W czasie wojny podejmował prace dorywcze.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK). Do NOW wprowadzona przez koleżankę szkolną Wandę Skalską. W konspiracji odbyła szkolenie wojskowe i sanitarne, a następnie jako "piątkowa" sama prowadziła takie szkolenia.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Poznańska 21
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - szpital ul. Kopernika 43, następnie szpital polowy ul. Hoża 8
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Wywieziona wraz z matką na roboty przymusowe do Rzeszy, początkowo do pracy w Reichsbahn-Ausbesserungswerk w Opolu, następnie w Lipsku, gdzie jej matka ( Apolonia Kamińska z domu Jezierska) zginęła w wyniku działań wojennych. Po wkroczeniu wojsk amerykańskich Alicja przeniosła się do obozu dla polskich "Displaced Persons" ("osób przemieszczonych"), gdzie została zweryfikowana jako były uczestnik Powstania Warszawskiego. Następnie przebywała w obozie pojenieckim dla kobiet w Darmstad. W Darmstad kontynuowała naukę w zorganizowanej na terenie obozu szkole średniej. W tej samej jednostce przesuniętej do Weinheim zdała w 1946 roku maturę i powróciła do kraju.
Losy po wojnie:
Po powrocie do Polski podjęła studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jednocześnie pracując zarobkowo. Z powodu przynależności do AK miała trudności w znalezieniu pracy. Ostatecznie od 1957 do 1987 roku pracowała w Przedsiębiorstwach Handlu Zagranicznego "Ciech" i "Metronex".
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Ciechanowie, sektor 39, rząd 9, grób 2
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej, teczka osobowa zawierająca biogram A. Kamińskiej "Ala", dostęp on-line: Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa, kpbc.umk.pl. Informację o śmierci przekazał p. Bartłomiej Długołęcki oraz Środowisko B. Żołnierzy Batalionów Gustaw-Harnaś. Prezentowane w biogramie zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodzinnych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanit. Alicja Kamińska "Ala" (1926-2020).  Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Sanit. Alicja Kamińska "Ala" (1926-2020). Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Źródło: archiwa niemieckie

Źródło: archiwa niemieckie

Fot. udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Fot. udostępnił p. Bartłomiej Długołęcki

Nasz newsletter