Data urodzenia:
1925-06-24
Funkcja:
łączniczka i sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Gawłówek
Imiona rodziców:
Jan - Felicja (Feliksa) z domu Rębecka
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1938 roku rozpoczęła naukę w Gimnazjum Kupieckim w Legionowie. W 1943 roku zdała tzw. małą maturę. W roku szkolnym 1943/1944 uczęszczała na tajne komplety realizujące program I klasy liceum.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od czerwca 1942 r. wprowadzona i zaprzysiężona przez Wandę Tomczyńską ps. Ala (1910-1998), polonistkę, która prowadziła komplety tajnego nauczania i była Komendantką WSK w Legionowie. Przydział: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo). Początkowo pełniła służbę jako kolporterka prasy podziemnej i łączniczka, następnie - od czerwa 1943 roku do momentu wybuchu Powstania Warszawskiego pracowała w prowadzonej przez Wandę Tomczyńską kancelarię sztabu 1. Rejonu. Jeszcze przed Powstaniem, na początku 1944 roku ukończyła tajny kurs sanitarny.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - szpital. W momencie rozpoczęcia walk w Legionowie brał udział w Powstaniu jako łączniczka, następnie przeszła do służby w szpitalu powstańczym 1. Rejonu, gdzie pracowała do końca października 1944 r., kiedy to Sowieci wysiedlili mieszkańców poza linię frontu, do Radzymina.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu :
Od grudnia 1944 roku kontynuowała przerwaną wybuchem Powstania naukę. Została uczennicą Liceum Pedagogicznego w Radzyminie.
Losy po wojnie:
Z wykształcenia nauczycielka. Po uzyskaniu matury w 1946 roku rozpoczęła pracę w Szkole Powszechnej nr 121 w Warszawie. Równolegle podjęła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które jednak po dwóch latach zmuszona była porzucić z powodów rodzinnych. W 1951 roku wyszła za mąż i wyjechała wraz z nim z Legionowa do Wrocławia. W 1953 roku zamieszkała w Bielsku-Białej. Studiowała zaocznie w Katowicach, gdzie zdała egzamin z zakresu pedagogiki opiekuńczej. Od 1963 roku aż do przejścia na emeryturę w roku 1980 pracowała w Szkole Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej. W latach 1980-1988 pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w Bielsku-Białej.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Pamiątkowa "Syn Pułku".
Nazwisko po mężu:
Alicja Tyczkowska
Miejsce śmierci:
Bielsko - Biała
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-teczka: materiały biograficzne w zasobie Pokoju Kombatanta, w tym deklaracja członkowska Związku Powstańców Warszawskich. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW. Archiwum rodzinne p. Hanny Tyczkowskiej.