Pseudonim:
"Julian"
Data urodzenia:
1928-08-18
Data śmierci:
2021-06-26
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Julian - Janina
Wykształcenie do 1939 r.:
Uczeń szkoły powszechnej w Płocku.
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II") - 1. kompania
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Al. Niepodległości 227 (mieszkanie stryjostwa)
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II"), w Śródmieściu - 3. batalion pancerny "Golski" - 4. kompania "Odwet"
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Do II Batalionu Szturmowego „Odwet” AK należał jego starszy brat stryjeczny Marian Zubek ps. „Skok”. Drugi brat stryjeczny Wiesław walczył w Pułku „Baszta” na Mokotowie.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, wywieziony następnie do obozu Groß Borstel na przedmieściu Hamburga. Na początku kwietnia 1945 wraz z innymi jeńcami pognany pieszo w kierunku miasta Husum do miejscowości Schwesing. Wyzwolony przez wojska brytyjskie.
Numer jeniecki:
222731
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z obozu trafił do Anglii, gdzie wstąpił do Marynarki Wojennej pod dowództwem Admirała Świrskiego. Służył w niej do czerwca 1947, jednocześnie kontynuując naukę w Polskim Gimnazjum Wojskowym imienia Juliusza Słowackiego w Bridge of Allan w Szkocji. W 1947 roku powrócił do kraju. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechaniczny - dyplom 1952 r.) Pracował na wielu stanowiskach inżynierskich, od technologa do vice dyrektora Zjednoczenia Mostostal. 5 lat przebywał na kontrakcje w Iraku. Obecnie na emeryturze.
Odznaczenia i awanse:
Pułkownik WP w stanie spoczynku
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wolski Prawosławny (część katolicka), w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec był dowódcą II dywizjonu 8. Pułku Artylerii Lekkiej im. Bolesława Krzywoustego w Płocku, do końca wojny przebywał w oflagu. Po zakończeniu wojny pozostał we Francji. Matka Janina podczas okupacji należała do AK, powadziła stołówkę na ulicy Bagatela 13, która jednocześnie była przykrywką organizacyjną.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum prywatne p. Aleksandra Zubka. Informacja o śmierci - nekrolog prasowy, data emisji 29.06.2021, MPW-kontakt p. Adam Czernis
Archiwum Historii Mówionej:
Aleksander Bogdan Zubek Pseudonim: "Julian" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Aleksander Zubek ps. „Julian”. Fot. archiwum rodzinne.

Aleksander Zubek ps. „Julian”. Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Defilada po upadku Japonii. Fot. archiwum rodzinne.

Defilada po upadku Japonii. Fot. archiwum rodzinne.

Szkocja, 1946 rok.  Fot. archiwum rodzinne.

Szkocja, 1946 rok. Fot. archiwum rodzinne.

Kadr filmu "Powstanie Warszawskie". Dzięki akcji „Rozpoznaj" Muzeum Powstania Warszawskiego udało się ustalić tożsamość kolejnych anonimowych bohaterów uwiecznionych na filmowych kliszach -  Nr 5  to Marian Marciniuk „Orlik” (1932 – 2005), nr 6 to Aleksander Zubek, nr 8-prawdopodobnie Jerzy Szymanowski Korwin ps. "Blady".

Kadr filmu "Powstanie Warszawskie". Dzięki akcji „Rozpoznaj" Muzeum Powstania Warszawskiego udało się ustalić tożsamość kolejnych anonimowych bohaterów uwiecznionych na filmowych kliszach - Nr 5 to Marian Marciniuk „Orlik” (1932 – 2005), nr 6 to Aleksander Zubek, nr 8-prawdopodobnie Jerzy Szymanowski Korwin ps. "Blady".

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/5312

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/5312

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter