Data urodzenia:
1910-12-28
Nazwisko konspiracyjne:
Stanisław Wójcik
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców :
Zygmunt - Maria
Wykształcenie i praca przed wojną :
Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Praktykę lekarską rozpoczął przed wojną w Tarnowie i kontynuował ją podczas okupacji niemieckiej do grudnia 1940 r., kiedy to został aresztowany przez Gestapo, wraz z trzema innymi lekarzami, zdołał jednak zbiec z aresztu i ukrył się w Warszawie pod fałszywym imieniem i nazwiskiem „Stanisław Wójcik”
Praca w czasie okupacji :
Zatrudniony był w kąpielisku miejskim przy ul Rybaki. Prowadził akcje przeciwtyfusowe zarówno w Warszawie, jak i w dystrykcie warszawskim.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Długa 9
Oddział :
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - ochotnik. Po wybuchu Powstania, włączył się w służbę sanitarną na Starym Mieście, głównie w sąsiadującym z Długą 9 szpitalu utworzonym się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości (Centralny Szpital Chirurgiczny nr 1 ul. Długa 7 - Pałac Raczyńskich). 26 sierpnia 1944 przeszedł kanałami do Śródmieścia, gdzie pracował w szpitalu polowym przy ul. Mokotowskiej, aż do kapitulacji.
Szlak bojowy :
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu :
Ewakuowany wraz ze szpitalem z terenu Śródmieścia znalazł schronienie w Piotrkowie Trybunalskim. W Piotrkowie nadal posługiwał się fałszywą tożsamością "Stanisław Wójcik"
Losy po wojnie:
Po wojnie w 1945 roku zatrudnił się w Bydgoszczy, lecz rok później przeniósł się do Szczecina, gdzie pełnił funkcję ordynatora w Szpitalu Wojewódzkim. W 1961 wygrał konkurs na stanowisko Ordynatora Oddziału Okulistycznego w Centralnym Szpitalu Kolejowym w Międzylesiu koło Warszawy i pracował tam aż do przedwczesnej śmierci w listopadzie 1973 roku.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera P, rząd 6, miejsce 7. Grób rodziny Mierosławskich (Emeryk Mierosławski inw. 14768). W tej samej mogile pochowana jest jego II żona, dr Wanda Jaworska - Zubczewska z Mierosławskich.