Pseudonim:
"Bonza"
Data urodzenia:
1906-02-18
Data śmierci:
1986-11-09
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Paweł - Maria
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Jeden z najpopularniejszych aktorów przedwojennego polskiego kina. Uczęszczał do Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego we Lwowie (matura w 1926). W 1927 roku ukończył Instytut Filmowy im. Biegańskiego w Warszawie. Zwycięstwo w konkursach "fotogenicznych twarzy" przyniosło mu angaż do filmu. Szybko zdobył popularność, miał propozycję wystąpienia w filmie południowoamerykańskim, lecz odmówił, ze względu na nieznajomość języka. Zaangażowano go za to do polskich wersji filmów realizowanych przez Paramount Pictures w Joinville, koło Paryża. W 1931 wraz z Michałem Waszyńskim i Eugeniuszem Bodo założył Wytwórnię "B-W-B". Do wybuchu wojny zagrał w 19 filmach. Wystąpił m.in. w: "Na Sybir" (1930, reż. H. Szaro), "Dziesięciu z Pawiaka" (1931, reż. R. Ordyński), "Młody las" (1934, reż. J. Lejtes), "Bohaterowie Sybiru" (1936), "U kresu drogi" (1939, reż. M. Waszyński).
Praca w latach 1939-1944:
W latach okupacji niemieckiej pracował jako kelner w stołecznej kawiarni "Napoleonka", a następnie do lipca 1944 w biurze "Sandia".
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - kompania saperów
Szlak bojowy:
Mokotów - nadzorował budowę barykad i umocnień.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną; osiadł wraz z żoną w Zakopanem, gdzie wspólnie prowadzili pensjonat "Brodziszówka".
Losy po wojnie:
Po wojnie nie znalazł zatrudnienia w raczkującej państwowej kinematografii - zagrał jedynie epizody w dwóch filmach. W latach 1946-1950 był dyrektorem i aktorem teatru objazdowego, a w latach 1950-1955 aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W czerwcu 1961, wraz z żoną wyjechał ze "Skizem" Gabrieli Zapolskiej na gościnne występy do USA, a po zakończeniu tury oboje podjęli decyzję o emigracji. Osiedlili się w Los Angeles i zajmowali hodowlą szynszyli, a Brodzisz pracował także jako rysownik w firmie komputerowej. Po przejściu na emeryturę przenieśli się do Desert Hot Springs Sky Valley, gdzie wybudowali własny dom. Po śmierci żony (1981) przeniósł się do Desert Hot Spring.
Miejsce śmierci:
Desert Hot Springs, California, USA; w kwietniu 1988 pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera Jb-6-3).
Źródła:
Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Adam Brodzisz "Bonza" (1906-1986)

Adam Brodzisz "Bonza" (1906-1986)

Fot. ze zbiorów NAC

Fot. ze zbiorów NAC

Nasz newsletter