Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim.

Muzeum Powstania Warszawskiego i Związek Syndykalistów Polskich zapraszają na konferencję "Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim". Program konferencji: Godz. 15:00, Dr Szymon Niedziela...

Muzeum Powstania Warszawskiego i Związek Syndykalistów Polskich zapraszają na konferencję "Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim". 

Program konferencji:

Godz. 15:00

Dr Szymon Niedziela:
104 Kompania Związku Syndykalistów Polskich podczas obrony Starego Miasta w czasie Powstania Warszawskiego. Skąd się wzięła kompania. Powstały w 1943 r. w ramach I Obwodu Śródmieścia AK, pluton 1028. Trudności w kontaktach ZSP z AK w przeddzień wybuchu powstania. Konflikt z żandarmerią. Walki na starówce. Katedra, PKO, Dom profesorów. Odwrót, konflikt przy włazie, przegrupowania na śródmieściu.

Godz. 15:45

Jakub Woroncow:
Biografie działaczy związanych z ideą syndykalizmu. Kazimierz Zakrzewski - polski teoretyk syndykalizmu, profesor UW, działacz Związku Związków Zawodowych, współzałożyciel ZSP, organizator oddziałów bojowych. Stefan Szwedowski - działacz syndykalistyczny, współzałożyciel ZSP, działacz Żegoty, powstaniec warszawski, wydawca biuletynu codziennego Iskra. Jerzy Szurig - jeden z ważniejszych obok Zakrzewskiego teoretyków syndykalizmu w Polsce, sekretarz generalny ZZZ, współzałożyciel ZSP, członek Biura Informacji i Propagandy AK.

Godz. 16:30

Dr hab. Rafał Chwedoruk:

Ideowe tradycje Związku Syndykalistów Polskich - ideologia Zet-u, myśl Sorela i Brzozowskiego. Rewolucja społeczna przeciw liberalizmowi i totalitaryzmowi. Koncepcje demokracji nieliberalnej. Rola syndykatów, samorządu, a państwo. Mit i heroistyczna ideologia, a wojna.
Syndykalistyczna Organizacja "Wolność" - dualizm politycznych źródeł organizacji. Anarchistyczne elementy SOW-wizja spontanicznej rewolucji, socjalizm wolnościowy, koncepcje integracji europejskiej, tendencje pacyfistyczne, kwestia mniejszości narodowych. Spór ideowy z ZSP-polski syndykalizm czy syndykalizm rewolucyjny.

Przerwa 17:15 - 18:00

Godz. 18:00

Michał Przyborowski:
Brygada Syndykalistyczna w Śródmieściu - Wokół wspomnień powstańczych Pawła Lwa Marka, działacza syndykalistycznego i anarchistycznego, publicysty, uczestnika obrony Warszawy w 1939 i Powstania Warszawskiego w 1944.

Godz. 18:45

Laure Akai:
Na tle światowego syndykalizmu w walce z faszyzmem i nazizmem - Anarchosyndykalistyczny ruch oporu. Działalność ZSP w świetle międzynarodowego ruchu syndykalistycznego i antyfaszystowskiego. Taktyki oporu. Porównanie ZSP i innych organizacji syndykalistycznych we Francji, Włoszech (USI), Szwecji. Czarne Szeregi w Niemczech (FAUD)...

Godz. 19:30

Maciej Drabiński:
Przedstawienie anarchistycznej interpretacji i analizy faszyzmu/nazizmu w myśli Rudolfa Rockera. W tym też celu konieczne jest przedstawienie, przynajmniej podstawowych elementów oraz kluczowych pojęć jego anarchistycznej filozofii politycznej oraz analizy i dekonstrukcji koncepcji państwa narodowego, narodu i nacjonalizmu.

Wstęp wolny.
 

Zobacz także

Nasz newsletter