Pseudonim:
"Róża"
Data urodzenia:
1918-00-00
Data śmierci:
1949-00-00
Funkcja:
sanitariuszka
Wykształcenie:
Studentka fizyki.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Prowadziła tajne komplety w swoim mieszkaniu na ul. Zakroczymskiej.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - 2. kompania - pluton "Pionka"- Od 6 sierpnia w batalionie "Czata 49" - pluton "Ruskiego" - pluton "Jędrasa" - pluton "Marka"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - Lasy Kabackie
Odznaczenia:
1) Krzyż Walecznych. Wniosek odznaczeniowy dowódcy batalionu "Czata 49" z dnia 17.08.1944 r. z uzasadnieniem: "Bierze udział w każdej akcji plutonu. Jest zawsze w pierwszej linii. Największy ogień nie jest dla niej przeszkodą". Krzyż Walecznych nadany przez Dowódcę Armii Krajowej rozkazem z dnia 21.08.1944 r. L. 515/I poz. 112. 2) Krzyż Virtuti Militari V klasy. Wniosek odznaczeniowy dowódcy batalionu z dnia 4.09.1944 r. z uzasadnieniem: "Jako kierowniczka stałego punktu sanitarnego przy "Czacie" wykazała wybitne męstwo przy udzielaniu pomocy rannym, między innymi w czasie bombardowania i walenia się domu , w którym znajdował się szpitalik. Z poświęceniem pracowała przy ewakuacji rannych ze Starego Miasta. Przebywała z żołnierzami na placówce i wielokrotnie po opatrzeniu rannego, z rewolwerem w ręku zajmowała jego posterunek broniąc przejścia npla". Odznaczona rozkazem Dowódcy Armii Krajowej nr 412 z dnia 9.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wraz z sierż. Marianem Kamińskim "Pionkiem" przeszła w nocy z 24/25.09.1944 r. z Mokotowa do Lasu Kabackiego.
Losy po wojnie:
Zofia Rościszewska po Powstaniu wyszła za mąż za sierż. Mariana Kamińskiego ps. "Pionek" (1910-1996)
Informacje dodatkowe:
Wymieniona przez p. Grażynę Stapf (nazwisko po mężu Broda) ps. „Petek” - córkę Marii Stapf z domu Rościszewskiej w relacji dla Archiwum Historii Mówionej
Publikacje :
Bożena Urbanek Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r. Warszawa 1988, PWN - porównaj: Zofia Kamińska, ps. Siostra Róża
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter