Pseudonim:
"Zosia"
Data urodzenia:
1922-09-05
Data śmierci:
1944-09-23
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Halina
Wykształcenie:
Absolwentka Warszawskiej Szkoły Pielęgniarek.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" - Społeczny Komitet Obrony Przeciwpożarowej, od 5.09.1944 r. - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Zośka" - sanitariat.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - Górny Czerniaków. Na początku Powstania była sanitariuszką w Śródmieściu, pełniła także dyżury na dachach kamienic podczas bombardowań. 5 września 1944, w piwnicy kamienicy przy ul. Hożej 15, poślubiła ppor. "Andrzeja Pola" (Wiktor Szeliński) z 3. kompanii "Giewonta" batalionu "Zośka". W gronie przyjaciół ślubu udzielił kapelan zgrupowania "Radosław" - "Ojciec Paweł" (ks. Józef Warszawski). Ślub odbył się w prowizorycznej kaplicy w piwnicach kamienicy przy ul. Hożej 15. "Zosia" wraz z mężem dołączyła do jego oddziału, z którym przeszła na Górny Czerniaków.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Wobec braku nadziei na pomoc ze strony 1. Armii gen. Berlinga, nocą 22/23.09.1944 r. mąż Zofii - ppor. "Andrzej Pol" uczestniczył w nieudanym przebiciu do Śródmieścia Południe. Po akcji ukrywał się wraz z żoną, sanitariuszkami: "Martą" (Marta Klauze), "Iką" (Irena Krauze), "Myszką" (Maria Downarowicz), "Zosią" (Zofia Stefanowska) oraz "Żereniem" (Jerzy Łukoski) w ruinach piwnicy przy ul. Wilanowskiej. Nad ranem grupka postanowiła przebijać się w kierunku skarpy śródmiejskiej. "Zosia" poległa trafiona odłamkami granatnika w głowę. Po wojnie jej ciała nie odnaleziono; symboliczna mogiła znajduje się w Kwaterach Batalionu "Zośka" na Powązkach Wojskowych w Warszawie, natomiast grób rodziny Jarkowskich-Krauze znajduje się na Starych Powązkach.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Jarkowska-Krauze ps. "Zosia" (1922-1944) Fot. AR MPW

Zofia Jarkowska-Krauze ps. "Zosia" (1922-1944) Fot. AR MPW

Zofia Jarkowska-Krauze ps. "Zosia" (1922-1944) Fot. AR MPW

Zofia Jarkowska-Krauze ps. "Zosia" (1922-1944) Fot. AR MPW

Zofia Jarkowska-Krauze. Fot. AR MPW

Zofia Jarkowska-Krauze. Fot. AR MPW

Ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Nasz newsletter