Pseudonim:
"Miki"
Data urodzenia:
1930-01-25
Data śmierci:
2024-11-21
Funkcja:
łącznik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Stanisława z domu Gębska
Wykształcenie do 1944 r.:
Podczas okupacji niemieckiej ukończył szkołę powszechną przy ul. Zgoda 15.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Królewska 51
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 4. kompania; ochotnik, dołączył w sierpniu 1944 r.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ciężko ranny 9.09.1944 w rejonie ul. Pańskiej - postrzał lewej nogi pociskiem dum-dum, operowany w szpitalu wojskowym przy ul. Śliskiej 52 ( Budynek "Śliska 52" został zaadaptowany na powstańczy szpital - filia szpitala z ul. Siennej) Przebywał następnie w punkcie sanitarnym Pańska 69. Po kapitulacji powstania przeniesiony do szpitala na ul. Złotą 22, gdzie przebywał do 07.10.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 10.10.1944 r. - jeniec Stalagu IV B w Zeithain (podobóz Stalagu IV-B Mühlberg), jako ranny umieszczony w Kriegsgefangenen-Lazarett Zeithain.
Numer jeniecki:
305209
Losy po wojnie:
Do Polski powrócił w maju lub czerwcu 1945 roku. Był łącznikiem dowódcy transportu do kraju. Po wojnie pracował jako technik mechanik.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami
Awanse:
Po wojnie do stopnia porucznika WP
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta, 25.11.2024
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdzisław Burny "Miki", 1942 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Zdzisława Burnego.

Zdzisław Burny "Miki", 1942 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Zdzisława Burnego.

1942 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Zdzisława Burnego.

1942 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Zdzisława Burnego.

Nasz newsletter