Pseudonim:
"Czajka"
Data urodzenia:
1927-02-02
Data śmierci:
1998-12-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Mosina
Imiona rodziców:
Wojciech - Janina z d. Grabska
Przed wojną:
Uczeń Szkoły Powszechnej w Mosinie
Oddział:
Organizacja Wojskowa Powstańczego Pogotowia Socjalistów (OW PPS przydział nieznany - ul. Wspólna), następnie Polska Armia Ludowa - Brygada Syndykalistów im. Stanisława Dubois - mp. ul. Hoża 27a
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny: postrzał pachwiny w Al. Jerozolimskich, przetransportowany do szpitala na Żurawiej
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po wojnie musiał przejąć obowiązki opiekuna rodziny, gdyż w 1945 r. jego ojciec został przypadkowo zastrzelony przez żołnierza radzieckiego. Absolwent SGPiS w Warszawie. Rozpoczął pracę w banku w Poznaniu. W 1952 r. został skierowany do pracy w Olsztynie. Pełnił liczne funkcje państwowe i społeczne. ( lata 1952-1971 - Olsztyn, 1971-1973 - Białystok, a od roku 1973 Toruń). Długoletni pracownik bankowości. W 1991 roku przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1984 r.)
Informacje dodatkowe:
W trakcie powstania wstąpił do Milicji RPPS z siedzibą na ul. Wspólnej (dowódca „Kruk”). Jako uczestnik jednostki ratunkowej zajmował się gaszeniem pożarów, odgruzowywaniem zasypanych, zbieraniem rannych i zabitych, przerzucaniem żywności. Następnie wstąpił do Brygady Syndykalistów PAL (dowódca „Czemir”).
Miejsce pochówku:
Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Toruniu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zbigniew Podemski - zdjęcie z archiwum rodzinnego Piotra Podemskiego

Zbigniew Podemski - zdjęcie z archiwum rodzinnego Piotra Podemskiego

Nasz newsletter