Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1925-09-20
Data śmierci:
2019-04-24
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Włodzimierz Wołyński
Imiona rodziców:
Norbert - Leokadia z domu Eisrych
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
Strażak
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Złota 29
Miejsce koncentracji na godzinę W:
Żoliborz, Dworzec Gdański
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego dla żołnierzy AK w Niepokalanowie, następnie przekazany do Stalagu XI-A Altengrabow, Kommando 301/3 Groningen
Numer jeniecki:
45523
Losy po wojnie :
Marchand i miłośnik sztuki. Pozostał na emigracji, mieszkał w Londynie
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra - Wanda Okolska-Woltanowska ps. „Mrówka” była łączniczką zgrupowania "Gurt". Jego stryjem był dr Konrad Okolski (1884-1952), lekarz w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej, bratem stryjecznym Konrad Okolski ps. Kuba dowódca plutonu "Felek" w 2. kompanii "Rudy" w batalionie AK "Zośka" (poległ 11.08.1944 r. na Woli), zaś stryjeczną siostrą Halina lekarz w Szpitalu Powstańczym nr 1 mieszczącym się w gmachu PKO przy ul. Świętokrzyskiej.
Miejsce śmierci :
Londyn, Wielka Brytania
Uroczystości pogrzebowe :
Msza święta żałobna - 15 maja 2019 roku, o godzinie 13.00, w Polskim Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Londynie. Prochy zgodnie z Jego życzeniem zostaną złożone w grobie rodzinnym żony w Ortigueira, La Corunia w Hiszpanii.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż, informacje uzupełniające przekazane przez Pokój Kombatanta MPW. Informacja o śmierci - nekrolog prasowy, data emisji 08.05.2019. Zbigniew Okolski wymieniany jest w Archiwum Historii Mówionej w relacji siostry, Wandy Okolskiej - Woltanowskiej ps. Mrówka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter