Data urodzenia:
1910-08-15
Miejsce urodzenia:
Twarda koło Tomaszowa Mazowieckiego
Imiona rodziców:
Łukasz - Natalia z Gąsieńców
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Po ukończeniu Gimnazjum Humanistycznego, w 1932 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Łodzi, gdzie 28 lipca 1935 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską podjął jako wikariusz w Łasku, a następnie w Pabianicach.
Udział w wojnie obronnej 1939:
W pierwszych dniach września 1939 roku został członkiem Komitetu Obywatelskiego. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Pabianic został aresztowany wraz z liczną grupą księży i osadzony w obozie w Radogoszczy. Po kilkunastu dniach zostaje zwolniony i wyjeżdża do Warszawy.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - przydział nieznany; kapelan powstańczy.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do Łodzi i został przez władze kościelne skierowany jako proboszcz do Łęczycy a potem do Tumu, gdzie był proboszczem przez 23 lata. W tym czasie odbudował zniszczoną słynną XII wieczną Archikolegiatę Tumską. Wybudował organistówkę, bogate zaplecze gospodarcze i plebanię. W dniu 30 listopada 1963 roku został mianowany prałatem i szambelanem Ojca Świętego. Jednocześnie był wojewódzkim sekretarzem konserwacji zabytków kościelnych w diecezji Łódzkiej. W 1968 został przeniesiony do parafii Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie był proboszczem w malutkim drewnianym kościółku. W tym trudnym okresie ekonomicznym wybudował duży, piękny kościół i rozpoczął budowę domu parafialnego z myślą o przeznaczeniu go na dom dla księży emerytów. Dokończenia tej inwestycji jednak nie doczekał.
Miejsce śmierci:
Piotrków Trybunalski; zgodnie z ostatnią wolą został pochowany na cmentarzu w Smardzewicach.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, zdjęcia przesłane przez kontakt