Teresa (Halina) Doboszyńska

Pseudonim:
"Halina"
Data urodzenia:
1927-01-28
Data śmierci:
2000-01-00
Funkcja:
sanitariuszka, łączniczka
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
8796
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edward - Maria z domu Sapalska
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon - 6. kompania WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - batalion "Tum" - 4 kompania - 4. pluton
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Przepłynęła Wisłę
Losy po wojnie:
Ukończyła filologię polską, pracowała jako wydawca.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (dwukrotnie), Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945.
Nazwisko po mężu:
Smogorzewska - jej mąż Karol Ludwik Smogorzewski „Zenon” (1916-1978), w konspiracji zatrudniony w Delegaturze Rządu na Kraj w komórce legalizacyjnej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu „Kryska”, 4 kompania; 20 września ranny na ul. Solec 41. Po zakończeniu Powstania wyszedł z miasta z ludnością cywilną.
Miejsce śmierci:
Warszawa - styczeń 2000 r.
Literatura:
Bożena Urbanek Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r. Warszawa 1988. PWN
Informacje dodatkowe:
Wymieniana w relacji dla Archiwum Historii Mówionej przez Ludmiłę Płochocką z domu Czaplińską: Teresa była sanitariuszką w Zgrupowaniu „Kryska”, była schwytana przez Niemców, miała być rozstrzelana, [została] uratowana przez oficera niemieckiego. Razem z Eleonorą Galicą-Zarembą przedostała się z powrotem potem do… uciekła spod opieki państwa Branickich, ponieważ ten oficer zawiózł te dziewczyny do Wilanowa, chciał je koniecznie uratować. One przedostały się i była sanitariuszką w Zgrupowaniu „Kryska”. Potem przepłynęła Wisłę, 25 września. Tak że najbardziej chyba bohaterska w naszej rodzinie, Teresa Doboszyńska-Smogorzewska. Jej mąż Karol Smogorzewski, również walczył w Zgrupowaniu „Kryska”.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter