Data urodzenia:
1924-05-27
Stopień:
plutonowy podchorąży
Numer legitymacji AK:
1713
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Zofia z domu Miętkowska
Pseudonimy:
"Todek", "Wodzibor"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1940 r. nawiązuje kontakt ze środowiskiem "Zadrugi" (za pośrednictwem Kazimierza Majewskiego, kolegi z Gimnazjum im. Konarskiego). W 1941 r. wraz z kolegami z grupy wstępuje do Kadry Polski Niepodległej, używając tam pseudonimu "Todek" - w środowisku "Zadrugi" używał pseudonimu "Wodzibor". Walczył w utworzonych w 1942 oddziałach bojowych "Perkun", stanowiących elitarną część Kadry Polski Niepodległej (KPN) używaną do walki bieżącej. Uczestniczył m.in. w akcjach rozbrojeniowych i ekspropriacyjnych. W trakcie jednej z takich akcji w 1943 r. zginęła folksdojczka, w trakcie innej Jakubowski zastrzelił niezidentyfikowanego przedsiębiorcę, który strzelał do współuczestnika akcji.
W 1942 r. wstępuje wg własnych informacji do Stronnictwa Zrywu Narodowego. Cały omawiany czas utrzymuje kontakt z Janem Stachniukiem, ideologiem tego środowiska.
W 1943 r. zlikwidował Henryka Rybkę, który proponował mu zabicie Stachniuka, motywując to obietnicą nagrody od niezidentyfikowanej organizacji katolickiej. Istnieje informacja o mianowaniu go na stopień podporucznika w KPN, ale Armia Krajowa nie uznała tego awansu.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krochmalna 90
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 3. kompania - III pluton - dowódca
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny w plecy i nogi
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - rozkaz nr. 28 z 15.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, następnie Arb.K Osterwick (Arbeitskommando 588), powiat Wernigerode-Harz, wyzwolony w połowie kwietnia 1945 r.
Losy powojenne:
Do kraju wrócił w styczniu 1947 r. Krótko pracował w ZHP, następnie w Państwowym Domu Towarowym w Warszawie. Aresztowany w 1949 r. w związku ze śledztwem dotyczącym Jana Stachniuka i "Zadrugi". W toku śledztwa uszkodzono mu słuch w jednym uchu. Oskarżony z art. 225 par. 1 KK (2 zabójstwa, jeden współudział w zabójstwie) i art. 259 KK (napady rabunkowe). Oskarżenie objęło w/w czyny dokonane przez Jakubowskiego w ramach walki z okupantem niemieckim, a rozpatrując zabójstwo Henryka Rybki sąd nie wziął pod uwagę wyjaśnień oskarżonego i kontekstu politycznego sprawy. Był sądzony w jednym procesie z Janem Stachniukiem, Bogusławem Stępińskim i Janiną Kłopocką. Został skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy w dniu 9 lipca 1952 r. na karę łączną 12 lat i 6 miesięcy więzienia (po zastosowaniu postanowień o amnestii z 1947r.). Więzienie opuszcza w 1956 r.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zginął w wypadku samochodowym w Pieńkowie pod Warszawą.