Data urodzenia:
1905-07-25
Funkcja:
kierownik grupy chemicznej
Imiona rodziców:
Władysław - Bronisława
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. jako dowódca części Batalionu Zapasowego 65 pp. w Grudziądzu uczestniczył w walkach z Niemcami w powiecie biłgorajskim oraz w zdobywaniu miejscowości Trawniki.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar" - Grupa Techniczna - zakład produkcji granatów w fabryce Gerlacha przy ul. Tamka 40 kierowany przez por. Leona Mazalona ps.
"Maksba", "Lech"
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - wywieziony do obozu Briest koło Brandenburga.
Losy po wojnie:
Powrócił do kraju. Początkowo podjął pracę zarobkową jako referent w Delegaturze Dyrekcji Monopolu Spirytusowego, a następnie jako pracownik naukowy w Wyższej Szkole Handlu Morskiego, zyskując kolejne awanse na uczelni.
Odznaczenia:
Medal 10-lecia PRL
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Sopocie, ul. Jacka Malczewskiego 31
Kalendarium Powstania Warszawskiego:
20 VIII 1944: W fabryce Gerlacha przy Tamce 40 rozwijała się produkcja granatów, min, ładunków wybuchowych... Właściciel oddał do dyspozycji wszystko co miał na stanie. Do kluczowych postaci tej działalności należeli por. inż. Lech Mazalon "Maksba" (kierownik), inż. Tadeusz Pierzchalski "Żbik", inż. Józef Salcewicz, inż. Bolesław Tarchalski i inż. Jan Łoś. Nie przyniosła efektów próba wyprodukowania chloranu potasu. Do elektrolizy chlorku potasu wymagane były elektrody z magnetytu. Na stanie były jedynie elektrody ze stałego grafitu i grafitowe. Podobnie nie udało się wyprodukować rakiet sygnalizacyjnych. Znowu zawinił brak odpowiednich substancji chemicznych. Sukcesem natomiast zakończyła się produkcja prochu. Pod kierownictwem inż. Salcewicza z wysuszonego i zmielonego węgla drzewnego, azotanu i kwiatu siarki produkowano co kilka dni kilkadziesiąt kilogramów prochu.