Pseudonim:
"Wąż"
Data urodzenia:
1895-10-07
Data śmierci:
1945-02-13
Funkcja:
kwatermistrz sztabu 5. Rejonu
Stopień:
wachmistrz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Ignacy - Aniela z domu Bein
Wykształcenie:
Gimnazjum im. Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Po maturze wstąpił na Wydział Rolniczy SGGW, który ukończył w 1922 roku z tytułem inżyniera rolnika. Do jesieni 1939 roku pracował jako asystent, a póżniej adiunkt w Zakładzie Mikrobiologii i Przemysłu Rolnego SGGW.
Okres okupacji niemieckiej:
W ramach tajnego nauczania prowadził wykłady i organizował ćwiczenia z mikrobiologii rolniczej. We wrześniu 1943 roku, po aresztowaniu syna, sam był poszukiwany przez gestapo. W 1943 roku zakończył pisanie podręcznika akademickiego pt. "Wstęp do mikrobiologii rolniczej" (wydanego już po jego śmierci, w 1946, a następnie w 1963 r.)
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion "Oaza" - kwatermistrzostwo
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Powsińska 24 A m. 6
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion "Oaza" - kwatermistrzostwo
Szlak bojowy:
Sadyba
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a następnie do KL Leitmeritz w Sudetach.
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Zmarł w lutym 1945 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Litomierzyce, według różnych wersji 2 lub 13.02.1945.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego córka Maria Matuszewska (po wojnie Mostowska) była absolwentką Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa. W czasie Powstania Warszawskiego pracowała w Szpitalu Karola i Marii ul. Leszno 136, a następnie w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej 26. Z rodziny Matuszewskich w Powstaniu udział wzięła również Ewa Matuszewska ps. Mewa, córka pułkownika WP Ignacego Matuszewskiego, harcerka Szarych Szeregów, w konspiracji w Kedywie w bat. Agat-Pegaz-Parasol. W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego nie dotarła na miejsce koncentracji na Woli, wobec czego włączyła się do walk na Mokotowie w ramach pułku AK "Baszta" jako komendantka sanitariatu w bat. Olza. Pod koniec Powstania i ewakuacji lżej rannych pozostała z ciężko rannymi w piwnicznym punkcie sanitarnym w Al. Niepodległości 117, gdzie po wkroczeniu Niemców została zamordowana wraz z rannymi.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie)
Informacje dodatkowe:
Docent mikrobiologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, autor ponad 40 publikacji naukowych i licznych referatów, kwatermistrz sztabu 5 Rejonu Obwodu Mokotów AK. Był synem znanego historyka literatury i krytyka literackiego, prof. Ignacego Erazma Matuszewskiego (1858−1919), współpracownika „Przeglądu Tygodniowego”, kierownika literackiego „Tygodnika Ilustrowanego” i kierownika działu humanistycznego Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda. Jego dziadem był Ignacy Matuszewski, uczestnik powstania styczniowego i zesłaniec syberyjski, a bratanicą, sanitariuszka Ewa Matuszewska "Mewa" (córka Ignacego i Stanisławy z Kuszelewskich, I -voto Matuszewskiej, II-voto Rayskiej, harcerka, wioślarka, pilot szybowcowy,studentka tajnej medycyny, żołnierz Kedywu Komendy Głównej AK i oddziału „Agat-Pegaz”).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Matuszewski Tadeusz, ankieta zgłoszeniowa - biogram Tadeusza Matuszewskiego wypełniona przez p. Marię Mostowską, córkę, Księga poległych za ojczyznę z SGGW (Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Wychowanków SGGW w Warszawie, 2009 na podstawie Archiwum SGGW - teczka 2570), s. 108, Słownik Biologów Polskich, red. Stanisław Feliksiak, Warszawa, 1987, s. 360
Tadeusz Matuszewski Pseudonim: "Wąż" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

wachm. Tadeusz Matuszewski "Wąż" (1895-1945), kwatermistrz  sztabu 5. Rejonu Obwodu  AK Mokotów. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, dar p. Marii Mostowskiej, córki (2010). Skan - materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta.

wachm. Tadeusz Matuszewski "Wąż" (1895-1945), kwatermistrz sztabu 5. Rejonu Obwodu AK Mokotów. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, dar p. Marii Mostowskiej, córki (2010). Skan - materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta.

Nasz newsletter