Data urodzenia:
1920-10-20
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Strzemieszyce
Imiona rodziców:
Józef - Konstancja z Walotków
Wykształcenie do 1939 r.:
Uczęszczał do gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. W 1937 roku przeniósł się wraz z rodziną do Poznania, gdzie podjął naukę w gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. W 1939 roku był uczniem II klasy liceum ogólnokształcącego.
Harcerstwo:
W latach 1930-1937 należał do drużyny harcerskiej "Trzecia Błękitna" im. Waleriana Łukasińskiego. Od 1937 r. kontynuował działalność harcerską w "Czternastce Błękitnej" im. S. Żółkiewskiego w Poznaniu.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Wraz z innymi uczniami w czerwcu 1939 roku odbył miesięczne przeszkolenie w obozie wojskowym w Rozewiu. Pod koniec czerwca 1939 r. wszyscy przeszkoleni uczniowie otrzymali wezwania mobilizacyjne do 57 pp. W ramach Pomocniczej Służby Wojskowej przydzielono im ochronę mostów, dworców, ważniejszych zakładów przemysłowych, zwalczanie dywersantów wraz z żołnierzami służby czynnej oraz nocne patrolowanie ulic. Wycofująca się z miasta dn. 07.09.1939 r. Armia Poznań pozostawiła 40-osobową grupę młodzieży uzbrojoną i w mundurach. Komendę nad oddziałem objął ojciec Tadeusza ( podoficer z I wojny światowej). Wyprowadził grupę po wysadzonym moście na Warcie z Poznania w kierunku Warszawy, jednak w drodze oddział uległ rozproszeniu. Tadeusz wraz z czterema kolegami przedarł się 14 września do oblężonej Warszawy. Otrzymał przydział do batalionu "Toruń-Poznań" grupującego młodzież licealną Ziem Zachodnich. W obronie Warszawy awansowany do stopnia starszego strzelca. wzięty do niewoli i przewieziony do Poznania zwolniony 7 października 1939 r. Po powrocie do domu dowiedział się o aresztowaniu ojca i brata Zbigniewa ( obaj zamordowani przez Niemców 10.10.1939 w forcie nr 7)
Wykształcenie do 1944 r.:
We wrześniu 1941 r. zapisał się na tajne komplety maturalne dla młodzieży Ziem Zachodnich ( matura w czerwcu 1942 r.) Następnie został studentem na tajnych kompletach Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej (działającej pod szyldem "Kursy Techniczne Jagodzińskiego")
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi, od września 1943 r. dowódca Roju (Hufca) "Giermkowie Wolności". Ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy "Agricola" - klasa (poznańska) D-34, uzyskując stopień kaprala podchorążego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Bracka 8
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 2. kompania - pluton 101. W godzinie "W" Komenda Roju przeniosła się na uprzednio przygotowaną placówkę Bracka 5. W dniu 3.08 otrzymali polecenie przejścia do Pasieki przy ul. Świętokrzyskiej 28. Odkomenderowany do Wojskowej Służby Społecznej dowodził patrolami, które docierały do różnych dzielnic walczącej Warszawy. 16 sierpnia 1944 r. przeszedł do II kompanii w Zgrupowaniu mjr Bartkiewicza i objął dowództwo drużyny. Brał udział w obronie Arbeitsamtu, placówek przy ul. Królewskiej, Kredytowej, Mazowieckiej, Prudentialu. Zasypany podczas bombardowania placówki Świętokrzyska 28 wydostał się o własnych siłach i podjął akcję ratunkową odkopywania rannych z ruin budynku.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Trafiony odłamkiem pocisku z granatnika przy przejściu z meldunkiem do Śródmieścia Południe. Skierowany do szpitala przy ul. Nowowiejskiej pozostawiony został przez noszowych przy ul. Polnej niedaleko Politechniki. Nad ranem, po odzyskaniu przytomności zorientował się, że znajduje się w zaimprowizowanej kostnicy w bramie doku przy ul. Chałubińskiego. Uratowany został przez Polaków wywożących zwłoki, którzy potajemnie przetransportowali go do Szpitala Dzieciątka Jezus.
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z Warszawy z rannymi - ewakuowany 30 listopada ze Szpitala Wolskiego do Studzieńca w Puszczy Mariańskiej (dawny zakład poprawczy). W wyniku starań rodziny pod koniec grudnia 1944 r. udało się wydostać Tadeusza ze szpitala-obozu jako osobę nie nadającą się do dalszego leczenia i umieszczono go w majątku Jeżewice k. Tarczyna, gdzie doczekał końca wojny.
Losy po wojnie:
W czerwcu 1945 roku zamieszkał w Gdańsku-Wrzeszczu. Rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Budowy Okrętów i podjął pracę w Zjednoczeniu Przemysłu Okrętowego. W 1948 r. przeniósł się do Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie. W 1951 r. zmuszony do opuszczenia Wybrzeża pracował w Lipnie k. Włocławka i domach wycieczkowych PTTK w Zegrzynku i Kazimierzu Dolnym. W 1959 r. obronił pracę dyplomową w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Zastępca Komendanta Centrum Wychowania Morskiego Młodzieży Głównej Kwatery ZHP na Wybrzeżu i w Zakładzie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. W 1989 r. przeszedł na emeryturę.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Sopocie
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 16.10.2015