Data urodzenia:
1921-11-12
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 198 Miejsce: 27
Stopień:
plutonowy podchorąży - podporucznik (pośmiertnie)
Miejsce urodzenia:
Ostrów Wielkopolski, ówczesne województwo poznańskie
Imiona rodziców:
Walenty - Agnieszka z domu Klatkiewicz
Adres zamieszkania do 1942 r. :
Ostrów Wielkopolski, ul. Kaliska 23- zagrożony aresztowaniem wyjechał do Warszawy.
Wykształcenie do 1944 r. i działalność harcerska :
W 1932 roku został uczniem Gimnazjum Męskiego w Ostrowie. W 1939 roku otrzymał promocję do ostatniej klasy. Należał do drużyny harcerskiej im. Tomasza Zana. W czasie okupacji niemieckiej kontynuował naukę w Warszawie, zdając maturę na tajnych kompletach w 1942 r. Po maturze zdał na tajny Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W Warszawie nawiązał także kontakt z działaczami konspiracyjnego harcerstwa - Szarych Szeregów - drużyna CR-200, druż. Wacław Dunin-Karwicki "Luty".
Udział w konspiracji 1939-1944 :
Do konspiracji wprowadzony w Ostrowie Wielkopolskim, najprawdopodobniej przez brata, por. Jana Kamińskiego, oficera sztabu Okręgu Poznańskiego ZWZ-AK. Zagrożony aresztowaniem wyjechał wraz z bratem Henrykiem do Warszawy, gdzie ukończył w stopniu kpr. pchor. Szkołę Podchorążych Piechoty „Agricola". Przydział: Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Oddział Dyspozycyjny ”Agat„ - „Pegaz” (późniejszy baon „Parasol”) - 1 kompania dowodzona przez kpr. pchor. „Rafała” (Stanisława Leopolda) - III pluton. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych, m.in. w zamachu na Alfreda Milke (5.10.1943, podczas akcji Kamiński został ranny w nogę), Antona Hergla, akcji zlikwidowania Władysława Myrchy, Waltera Stamma (Komendanta SD i policji bezpieczeństwa na dystrykt warszawsk) oraz w udanym odbiciu więźniów Pawiaka na ul. Bonifraterskiej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Mokotowska (?)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 3. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Powiśle - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny na Starym Mieście w lewą rękę.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ 19.09.1944 w rejonie ul. Wilanowskiej, trafiony kulą w serce
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo na ul. Wilanowskiej 5. Po zakończeniu działań wojennych ekshumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach do kwatery "Parasola".
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
Źródła :
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Kamiński Tadeusz Lech, kwestionariusz-biogram (wypełniony przez rodzinę Powstańca), archiwum rodzinne p. Andrzeja Kamińskiego, bratanka Tadeusza
Literatura:
A. Kołodziej, oprac. Ł. Huzarewiczowa, Podchorąży Olek z batalionu „Parasol”, Gazeta Ostrowska, 21.08.1994, „Kamiński Tadeusz Lech, "Olek", wychowanek Gimnazjum Ostrowskiego, Księga Pamięci, Alma Mater Ostroviensis