Data urodzenia:
1923-12-28
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 77 Miejsce: 15
Stopień:
starszy strzelec
Imiona rodziców :
Marian - Romana z domu Apfelbaum
Nazwiska konspiracyjne :
Tadeusz Nowak, Tadeusz Świętochowski
Adres zamieszkanie przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Wilcza 66 lub 69
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - prawdopodobny przydział: Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - kompania techniczno-warsztatowa - pluton 120
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce śmierci:
Poległ na ul. Noakowskiego.
Miejsce pochówku :
Pochowany tymczasowo na ul. Wilczej 62 (według innych źródeł: przy Wilczej 66, grób opatrzony krzyżem i tabliczką). Po wojnie ekshumowany i pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Stare Powązki) - kw. 150, rząd 1, miejsce 2. Na tablicy epitafijnej podano: "Tadeusz Fajertag, poległ śmiercią bohatera, 20.08.1944". W tym samym grobie pochowany jest ojciec Tadeusza - Marian [inne wersje: Maurycy Marian] Fajertag (1885-1970) oraz są upamiętnione symbolicznie: matka Romana Fajertag z Apfelbaumów (1900-1943) oraz Wanda Fajertag (1921-1943).
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-baza Mur Pamięci, PCK - kartoteka, PCK - lista, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych, Kancelaria Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie- zapisy ksiąg cmentarnych, tym zgoda wydana ojcu, ob. Marianowi Fajertagowi na ekshumację zwłok syna oraz świadectwo śmierci na zasadzie ksiąg metrykalnych wystawione przez ówczesnego proboszcza parafii Św. Zbawiciela w Warszawie, 7.03.1945. MPW-zbiory: P/4507, MPW-ankieta - zgłoszenie poległego przez Marię Celestynę Wallach - Dytkowską, USA. (2005 r.)
Uwagi :
Tadeusz Fajertag vel Nowak vel Świętochowski. Prawdziwe nazwisko Fajertag. W czasie okupacji posługiwał się dokumentami wystawionymi na fałszywą tożsamość: Tadeusz Nowak, ur. 10.10.1924 w Łodzi, zam. w Warszawie przy ul. Długiej 10/12 i pod tymi danymi figuruje w zapisach Polskiego Czerwonego Krzyża. W zapisach PCK spotykane także adresy Wilcza 69 oraz Hoża 80. Jednocześnie na liście ekshumacyjnej w zbiorach Archiwum Państwowego m. st. Warszawy oraz zapisach ksiąg cmentarnych Cmentarza Powązkowskiego (cmentarz cywilny, tzw. „Stare Powązki) figuruje jako Tadeusz Fajertag, ur. 28.12.1923 [inne wersje 18.12.1923]. Przydział ustalony na podstawie podstawie numeru powstańczej opaski, należącej do Tadeusza Fajertaga vel Świętochowskiego vel Nowaka, przekazanej do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach batalionu ”Golski„ pluton 120 należał do Kompanii Techniczno-Warsztatowej. W zapisach PCK pojawia się także informacja o przynależności do plutonu 160 (jeden z plutonów batalionu ”Golski„). W publikacji E. Brulińskiego dotyczącej ”Golskiego" na liście żołnierzy figuruje strzelec NN ps. „Karabin”, który zginął [sic!] 15.08. przy ul. Noakowskiego. Nie wyklucza się, że może chodzić o ww. Tadeusza Fajertaga vel Tadeusza Nowaka. W adnotacjach w kartotece PCK znajduje się informacja, że w księgach Biura Informacji i Poszukiwań PCK znajduje się poświadczenie śmierci "Korzenia" na posterunku, dn. 20.08.1944, oświadczenie złożone przez księży [zapis mało czytelny, prawdopodobnie ks. Władysław, ks. Ignacy (?), data spisania protokołu śmierci - 20.08.1944]. W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się należąca do Tadeusza powstańcza opaska z widocznymi plamami krwi oraz zachowana kennkarta. Według informacji ofiarodawczyni, dokument na fałszywe dane osobowe został wystawiony w lipcu 1943 roku, po wykupieniu Tadeusza przez ojca z więzienia na Pawiaku. Pamiątki po synu przekazał ofiarodawczyni ojciec Tadeusza (zm. w 1970 r.) Pani Maria Wallach - Dytkowska, które przekazała je do MPW, znała Tadeusza, ponieważ przed Powstaniem mieszkała w budynku przy Wilczej 66 m. 3. Nazwiska Tadeusza znane ofiarodawczyni: Nowak i Świętochowski.